banner39

Irak'a sürpriz ziyaret: ABD G.Kurmay Başkanı Bağdat'ta

ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey, IŞİD'e yönelik hava saldırılarının başlamasının ardından ilk defa Irak'a gitti

Amerika 15.11.2014, 11:08 15.11.2014, 11:49
Irak'a sürpriz ziyaret: ABD G.Kurmay Başkanı Bağdat'ta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, bu sabah sürpriz bir şekilde Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti. Dempsey'in bu gelişi, IŞİD'e yönelik ABD hava saldırılarının başlamasından bu yana Irak'a yaptığı ilk ziyaret olma özelliği taşıyor.

ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey'in Irak ziyareti daha önceden duyurulmamıştı. Dempsey Irak'a gelmeden iki gün önce ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmada, ABD'nin Irak ordusuyla birlikte IŞİD'e karşı savaşmak için küçük bir Amerikan askeri birliğini sevk etmeyi düşünebileceğini söylemişti. Dempsey, buna gerekçe olarak Irak ordusunun, ülkenin üçte birini kontrolü altından tutan IŞİD'e karşı karmaşık operasyonlar yapmak durumunda kalması ve bu konuda ABD askerine ihtiyaç duyacağı düşüncesini gösteriyor. 

ABD Irak ordusuna milyarlarca dolara mal olan bir askeri eğitim vermişti. Ancak bu pahalı eğitimi alan Irak ordusu, Haziran ayında IŞİD karşısında direnemedi ve ülkenin en büyük ikinci kenti Musul'u bir gece IŞİD'e teslim ederek kentten ayrıldı. Dempsey, Irak askerlerinin şu an için iyi işler çıkardığını ancak Musul'un geri alınmasının veya Suriye sınırında yeniden güvenliğin sağlanmasının zaman alacağını söyledi. 

IŞİD'İ YENMEK İÇİN 80 BİN ASKER GEREK

Dempsey Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi'nde önceki gün düzenlenen oturumda konuşmasında, Obama yönetiminin IŞİD'in yok edilmesine yönelik stratejisini ve askeri operasyonlar hakkında bilgi vermişti.

Koalisyonun Suriye'de IŞİD için güvenli bir sığınak bırakmaması ve Irak içinde IŞİD ile mücadele etmesi gerektiğini kaydeden ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, "Kaybedilen toprakları tekrar elde etmek için yaklaşık olarak 80 bin yetenekli Irak askeri gücüne ihtiyaç duyacağız." dedi.

Buna Musul'un da dahil olduğunu dile getiren Dempsey, ihtiyaç duyulması halinde ABD kara birliklerinin de bölgeye gönderilme ihtimalini gözden geçirdiklerini ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?