Iraklı sivili öldüren ABD askeri 3. kez yargılanıyor

Irak'ta 2006'da 54 yaşında bir Iraklıyı evinden alıp bir köye kaçırdıktan sonra katleden Amerikan askeri üçüncü kez yargılanacak.

Iraklı sivili öldüren ABD askeri 3. kez yargılanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan askeri mahkemesi tarafından iki kez yargılanan katil astsubay için uzun süreli hapis cezası verilmiş, ancak daha sonra tecil edilmişti. İşlenen suçun ağırlığını gözönüne aldığını belirten askeri mahkeme subayın Çarşamba gününden itibaren üçüncü kez tekrar yargılanmasına karar verdi.

Astsubay Lawrence Hutchins, 8 askeriyle birlikte eski bir polis ve aile babası olan 54 yaşındaki Haşim İbrahim Avad'ı 2006 Nisan ayında evinden alarak Hamdaniya isimli bir köye kaçırmış ve burada kurşuna dizmişti. Hutchins, 2007 yılının Ağustos ayında Amerikan askeri mahkemesinde yargılanarak, ABD'nin birçok eyaletinde adam öldürmenin cezası idam olmasına rağmen, 15 yıl hapse mahkum edilmişti.

Ancak daha sonra Amerikan Askeri Yüksek Mahkemesi, duruşmada hata yapıldığını öne sürerek astsubayın serbest bırakılmasına karar verdi. Daha önce de Hutchins, başka mahkemelere başvurarak önceki kararın iptalini sağlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2014, 11:34
banner53
YORUM EKLE

banner39