İran ile nükleer müzakereler 3.turda

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi ülkesi ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya arasında Viyana'da devam eden müzakerelerde tüm tartışma noktaları giderilmemiş olsa da uzlaşma mümkün görünüyor

İran ile nükleer müzakereler 3.turda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran ve 5+1 grubu arasında dışişleri bakanları düzeyinde 3. tur görüşmeler bugün düzenlenecek.

İran nükleer heyetine yakın bır kaynak yaptığı açıklamada, tarafların görüşmelerinde son gelişmeleri ele aldıkları ve çözümsüz kalan çok önemli bazı konuları tekrar görüştüklerini söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, konuyla ilgili yaptığı açıklamada müzakerecilerin maratonun son metrelerine kadar geldiklerini ve bunun zor ama önemli olduğunu söyledi.

Viyana'da gazetecilere bir açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, pazarlıkların hala sürdüğüne dikkat çekerek kapsamlı bir anlaşmaya varılabilmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Pazarlıkların başarıya ulaşıp ulaşmayacağının hala belirsiz olduğunu belirten Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ise 5+1 grubunun ne pahasına olursa olsun anlaşma için taviz vermeyeceği uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de zorlu kararlar verilmesi gerektiğini, ancak bu hafta içinde bir anlaşmaya ulaşılabileceğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de zorlu kararlar verilmesi gerektiğini, ancak bu hafta içinde bir anlaşmaya ulaşılabileceğini ifade ettiİsrail endişeli
İsrail, 5+1 ülkeleri ile İran arasındaki olası anlaşmadan rahatsız. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, görüşmelere katılan ülkeleri her gün daha fazla taviz vermekle suçladı ve müzakerelerde "Anlaşmaya varılmaması, kötü bir anlaşmadan daha iyidir" anlayışı ile hareket edilmesi gerektiğini söyledi..

UAEK ÇÖZÜM İÇİN TAHRAN'DA

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Behruz Kemalvendi, dün gece Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK)’ndan bir heyetin Tahran’a yaptığı ziyaretin sonunda yaptığı açıklamada, İran ve UAEK'nun çözümsüz kalan bazı konuların çözümü için ilkeler uzlaşısı ve ortak işbirliği takvimi çerçevesinde önemli adım attıklarını söyledi.

İran ve UAEK heyetleri arasında uzmanlar düzeyinde ortak toplantının dün sabahtan akşama kadar devam ettiğini belirterek, toplantının taraflar arasında karşılıklı anlayış çerçevesinde yapıcı ve olumlu geçtiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2015, 11:34
banner53
YORUM EKLE

banner39