banner15

'İran nükleer anlaşmayı ihlal etmiyor'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, İran'ın nükleer reaktördeki ağır suyun anlaşmayı ihlal etmediğini söyledi.

'İran nükleer anlaşmayı ihlal etmiyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) yayınladığı son raporda belirtildiği üzere İran'ın plütonyum yapımında kullanılan ağır suyu gereğinden fazla bulundurmasının ihlal olmadığını ve Tahran yönetiminin de bu miktarı ülke dışına çıkaracağını bildirdi.

Toner, günlük basın toplantısında, İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 5 daimi üyesi arasında yaptırımların kaldırılması amacıyla imzalanan nükleer anlaşmaya ilişkin soruları yanıtladı.

Anlaşma gereği İran'ın sadece 143,3 ton ağır su bulundurması gerektiğini ve fazlalığın ise 100 kilogram civarında olduğunu belirten Toner, "Bunun kesin bir ihlal olduğunu ve anlaşmayı şüpheye düşürdüğünü söyleyemem. İran, fazla ağır su miktarını ülke dışına çıkarmak için gerekli hazırlıkları yapıyor. İran, ağır su miktarını gerekli seviyeye çekecek. Bu onların sınırı geçmediği anlamına gelmez. Bunu çok ciddiye alıyoruz. Buna ihlal diyemem fakat biz ve müttefiklerimiz, İran'ı bu konuda sorumlu tutacağız." diye konuştu.

NUSRA CEPHESİ TERÖR LİSTESİNE İLAVE EDİLDİ

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı, BMGK tarafından terör örgütleri listesinde yer alan Nusra Cephesi hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, El Nusra ile hareket ettiği belirtilen Şam'ın Kurtuluş Cephesi adlı örgütün de terör listesine ilave edildiği duyuruldu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 08:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35