banner39

İran'dan K. Kore'ye ABD'nin başarısız nükleer stratejisi

ABD Trump yönetiminin Kuzey Kore ile girdiği nükleer restleşme, daha önce İran ile ağır yaptırımlar sonrası dengelenmeye çalışılan nükleer stratejisisi ABD'nin bu konuda daha önceki başarısızlıklarını gündeme getirdi

Amerika 25.08.2017, 16:25 25.08.2017, 17:12
İran'dan K. Kore'ye ABD'nin başarısız nükleer stratejisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hızlandırılan nükleer programı, düşmanca bir retorik ve savaş tehditleri Kuzey Kore’den taşan başlıca haber başlıkları son yıllardaki en tehlikeli uluslararası krizlerden birisiyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. 

İran’la varılan mutabakat Donald Trump ve savaş yanlısı şahin kanadın sert eleştirilerine hedef oldu. İddia o ki Trump hükümetindeki bazı isimler bu mutabakatı bozmaya kararlı. Hatta bir habere göre Trump, ekibindeki bazı isimlere ABD’nin bu anlaşmadan nasıl kurtulabileceğine dair rapor hazırlaması yetkisi verdi. Trump hükümeti böylece sözünden cayıp Tahran’ın bileğini tam manasıyla bükebileceği bir anlaşmaya razı etmiş olacak.

Eğer İran’la vardığı nükleer mutabakatını çöpe atmaya karar verirse ABD’yi yine benzer şeyler bekliyor. ABD, tek taraflı olarak İran’ın antlaşmaya uymadığını deklare edebilir, böylece resmen olmasa da fiilen anlaşmayı feshedebilir veya İran tarafını anlaşmadan cayması için kışkırtabilir. Kuzey Kore örneğinde olduğu gibi, buna karşılıklı dalavere ithamları, daha katı hükümlü bir anlaşmanın yeniden müzakeresi talepleri ve İran’ın uluslararası siyasetini değiştirmesi çağrıları eşlik edecektir.

İran bu gibi talepleri kesin bir dille reddedebilir ve artık anlaşmaya tâbi olmadığını ilan edebilir; veya daha zor olanı seçip anlaşmaya hakemlik etmesi için Avrupa’nın kapısını çalabilir. Her iki şekilde de, anlaşmada verilen tavizlere zaten hala kızgın olan İran’ın tutucu kesimleri nükleer faaliyetleri hızlandırılması için baskılarını iki katına çıkaracaktır. Diplomatik tavrı ne olursa olsun İran muhtemelen gizli tesislerindeki faaliyetlerini hızlandıracaktır.

ABD ise yaptırımları tekrar yürürlüğe koyabilir ancak bu sefer de kendisini Çin, Rusya ve Avrupa karşısında diplomatik olarak izole edilmiş bulabilir.

Konu ile ilgili Michael J. Mazaar'ın analizi için TIKLAYINIZ

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?