banner39

İranlı hackerlar ABD donanma bilgisayarlarına sızdı

İranlı hackerların ABD deniz kuvvetleri komutanlığı bilgisayarına sızdığı, etkinin beklenenden daha fazla olduğu bildirildi

Amerika 18.02.2014, 10:05 18.02.2014, 10:23
İranlı hackerlar ABD donanma bilgisayarlarına sızdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi 

İranlı bir hacker grubunun Amerikan Donanması'na ait en büyük bilgisayar ağına saldırısının ancak dört ay sonra farkedildiği ortaya çıktı.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, siber saldırı donanmanın ses, video ve veri iletişimini içeren internet sitelerini hedef aldı.

Habere göre, hackerlar geçtiğimiz Kasım ayına kadar ağda kaldı. Daha önce yetkililer saldırının ilk halkasının  Eylül'de belirlendiğini duyurmuştu. İddia edildiği gibi saldırının bu tarihte engellenemediği, Kasım ayına kadar donanma bilgisayarlarına sızmanın sürdüğü ortaya çıktı. ABDli yetkililer olayı "çok ciddi" olarak nitelerken, saldırının "sistemde bir zayıflık olduğunu ispatladığını" belirtti.

Bazı Amerikalı yetkililer İranlı siber korsanların Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadelerinin özel bilgisayar ağlarını izlemesinin mümkün olduğunu söylerken, bir başka üst düzey yetkili herhangi bir e-posta hesabının hacklenmediğini ve hiçbir verinin çalınmadığını savundu. İran'ın gizli Amerikan bilgisayar ağlarına nüfuz edebileceğini gösteren hiçbir kanıt olmadığı da ileri sürüldü.

Ancak bu siber saldırı İranlılar tarafından hükümet bilgisayar sistemlerine yönelik en ciddi sızıntılardan biri olarak niteleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?