banner15

Irene kasırgası doğudan vuruyor-VİDEO

Irene kasırgası, ABD’nin doğu kıyılarını vurmaya başlarken; Kuzey Carolina ve Massachusetts arasındaki bölgede kalan 25 milyon kişi için tahliye kararı verildi

Irene kasırgası doğudan vuruyor-VİDEO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama’nın ‘tarihi’ olarak nitelendirdiği Irene kasırgası, ülkenin doğu kıyılarına aşırı yağmur, yüksek dalgalar ve şiddetli rüzgâr getirdi.

Olumsuz hava şartlarından Washington, Baltimore, Philadelphia, New York ve Boston’da yaşayanların da aralarında bulunduğu en az 65 milyon insanın etkilenmesi bekleniyor.

Kuzey Carolina ve Massachusetts arasındaki bölgede kalan 25 milyon kişi için tahliye kararı verildi. Binlerce ulusal muhafız, tahliye işlemlerinde insanlara yardımcı olmaya çalışıyor.

Saatte 160 kilometre hızla esen rüzgarlarla yaklaşan Irene kasırgasının büyük bir yıkıma yol açmasından endişe ediliyor. Kuzey Carolina, Virginia, Maryland, Delaware, New Jersey, New York ve Connecticut’ta olağanüstü hal ilan edildi. Kuzey Carolina’da dalgaların yüksekliğinin 3 metreyi bulduğu bildirildi.

Başkan Obama da, Martha's Vineyard'daki tatilini yarıda bırakıp başkent Washington’a dönecek. Obama, Amerikalılardan, ''çok tehlikeli ve pahalıya mal olacak'' bu kasırgayı ciddiye almalarını ve ''en kötüye'' hazır olmalarını istemişti.

 

New York kenti de 20 yıl aradan sonra ilk kez bir kasırga uyarısıyla karşılaştı. Şehirde 250 binden fazla kişi tahliye edilecek. John F. Kennedy International, Newark Liberty International, LaGuardia, Stewart International ve Teterboro havaalanları, gelen uçakların inişine kapatıldı. 2 binden fazla uçuş da iptal edildi.

1821 yılında New York’u vuran bir kasırga, gelgit dalgalarını 4 metre yükselmişti. Şehrin birçok yeri sel suları altında kalmıştı. 1938 yılındaki Long Island Express kasırgasının New England’ı vurması sonucu 700 kişi ölmüş, 63 bin kişi evsiz kalmıştı.

Irene kasırgası, Kuzey Carolina'ya ulaştı

Irene kasırgası, ABD'nin Kuzey Carolina eyaleti kıyılarına saatte 130 kilometre hızla vurdu.

Miami'deki Kasırga İzleme Merkezi, kasırganın şiddetli yağış da bırakacağı uyarısını yaptı.

NEW YORK BELEDİYE BAŞKANI: ŞEHRİ TERK ETMESİ GEREKENLER, HEMEN TERK ETSİN

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Irene kasırgası sebebiyle şehri terk etmesi gerekenlerin bunu derhal yapmalarını istedi. Kasırga sebebiyle toplu taşımanın öğleden sona duracağını, köprülerin kapatılabileceğini ifade eden Bloomberg, işler kötüye gittiğinde herkesi tahliye edecek imkanlara sahip olamayabileceklerini söyledi.

Kasırganın yarın ulaşması beklenen New York'ta alçak kesimlerde oturan 370 bin kişi için zorunlu tahliye kararı çıkarıldı. Manhattan bölgesi ile Brooklyn ve Queens plajları da bu yerler arasında bulunuyor.

New York bölgesindeki beş havaalanı da bugün öğleden sonra ulaşıma kapatılıyor. Yaklaşık 70 bin kişinin sığınacağı yerin hazır olduğu fakat insanların çoğunun kasırgayı akrabalarının yanında ya da kendi evlerinde karşılayacağı belirtiliyor.

Irene kasırgasının New York'a gökdelenlerin camlarını kıracak ve ağaçları devirecek kadar güçlü vurmasından endişe ediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 18:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35