banner15

Irene kasırgası hız kesti

100 sene sonra ABD'nin doğu kıyılarına gelen en şiddetli kasırga en az 65 milyonu etkiliyor

Irene kasırgası hız kesti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin Kuzey Carolina kıyılarına yaklaşan Irene, 1. kategori kasırgaya dönüştü. Uzmanlar, saatteki hızı 160 kilometreden 150'ye düşen kasırganın hâlâ çok tehlikeli olduğu konusunda uyarıyor.

ABD BAŞKANINDAN UYARI

ABD Başkanı Barack Obama'nın 'tarihi' olarak nitelendirdiği Irene kasırgası, ülkenin doğu kıyılarına aşırı yağmur, yüksek dalgalar ve şiddetli rüzgâr getirdi. Olumsuz hava şartlarından Washington, Baltimore, Philadelphia, New York ve Boston'da yaşayanların da aralarında bulunduğu en az 65 milyon insanın etkilenmesi bekleniyor.

Irene kasırgasının yaklaşmasıyla Kuzey Carolina ve Massachusetts arasındaki bölgede kalan 25 milyon kişi için tahliye kararı verildi. Binlerce ulusal muhafız, tahliye işlemlerinde insanlara yardımcı olmaya çalışıyor.

"TARİHİ KASIRGA"

Barack Obama, gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm göstergelerin, Irene'in "tarihi" bir kasırga olacağı yönünde olduğunu ifade etti. Obama'nın kasırganın alanı içinde olan tatil yerinden bugün ayrılarak Washington'a dönmesi bekleniyor.

7 EYALETTE OLAĞANÜSTÜ HAL

ABD'deki 7 eyalette Irene kasırgası nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

Başkent Washington'da ise Pazar günü yapılacak Martin Luther King Ulusal Anıtı'nın açılışı ertelendi.

NEW YORK'TA ZORUNLU TAHLİYE EMRİ VERİLDİ

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Irene kasırgası vurmadan önce, kentin alçak bölgelerde yaşayanların zorunlu tahliye edilmesi talimatını verdi.

Bloomberg, düzenlediği basın toplantısında, 250 binden fazla kişiyi kapsayacağı tahmin edilen tahliyelerin barınaklar açılır açılmaz başlayacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 13:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35