banner15

IŞİD mahkumları: İç savaş ABD ile geldi

Irak hapishanelerinde kalan IŞİD mahkumlarıyla yapılan mülakatlarda, mahkumlar bütün yaşananların ABD işgallerinden kaynaklandığını belirtiyor. Mahkumlardan biri, Saddam zamanında aç olduklarını ancak birbirlerini öldürmediklerini söylüyor

IŞİD mahkumları: İç savaş ABD ile geldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

The Nation Gazetesi'nden Lydia Wilson'un Irak'ta IŞİD mahkumlarıyla yaptığı mülakat, bölgede yaşanan savaşın acımasızlığını bir kez daha ortaya koydu.

Wilson'ın belirttiğine göre, bölgede IŞİD'e karşı yürütülen mücadelede insan haklarından kimse söz etmiyor. Çatışmalarda IŞİD mensuplarının çoğunlukla "sağ olarak" ele geçirilseler bile kurşuna dizildiğini belirten, Wilson, güvenlik güçleri ve milislerin IŞİD mensuplarının yaşamasından yana olmadığını belirtiyor.

IŞİD ve benzeri örgütlerin ortaya çıkmasında ABD işgallerinin büyük bir rol oynadığını mülakatta sırasında bir kez daha tecrübe eden Wilson, mahkumlarla mülakat sırasındaki izlenimlerini de aktardı.

Mülakata alınan mahkumlardan 26 yaşındaki iki çocuk babası bir gençti. Kendisiyle konuşulan genç, IŞİD'de tamamen ekonomik sebeplerden dolayı katıldığını söylüyor; bir an önce bu durumdan kurtulmak istediğini belirtiyor.

Kendisiyle konuşulan IŞİD'li mahkumlardan bir başkası ise, "Saddam’ı yönetimden uzaklaştırdılar ve bizim emniyetimizi de elimizden aldılar. Saddam’ı sevmiyordum, onun zamanında açtık ama en azından ülkemizde savaş yoktu. Siz ne zaman buraya geldiniz, iç savaş başladı."  diyor.

MÜLAKATIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 14:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35