banner15

IŞİD safına savaşan ABD'liler dönerse izlenecekmiş

FBI Direktörü Comey, “IŞİD’le savaşan Amerikan pasaportuna sahip biri geri dönmek isterse onları çok dikkatli bir şekilde izleyeceğiz" dedi

IŞİD safına savaşan ABD'liler dönerse izlenecekmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü James Comey, Suriye’de 'radikal' grupların yanında savaşan yaklaşık bir düzine Amerikalının bulunduğunu ve bu kişilerin pasaportlarının iptal edilmemesi durumunda ABD’ye giriş haklarının olduğunu söyledi.

CBS televizyonunda yayımlanan 60 Minutes programına katılan Comey, bir soru üzerine Suriye’de silahlı grupların yanında savaşan Amerikalıları bildikleri kaydetti. Bu Amerikan vatandaşlarının sayısını “yaklaşık bir düzine” olarak açıklayan Comey, bu kişilerin kimliklerini bildiklerini, onların ABD’ye dönmeleri halinde ise izlerini takip etmek için tüm güçlerini kullanacaklarını ifade etti.

Amerikan vatandaşlarının ABD’ye özgürce girip çıkma hakları bulunduğunu hatırlatan Comey, “Sonuçta bir Amerikan vatandaşı, pasaportları iptal edilmediği müddetçe ülkeye geri gelme hakkına sahip. Bu nedenle, IŞİD’le savaşan Amerikan pasaportuna sahip biri geri dönmek isterse, onları çok dikkatli bir şekilde izleyeceğiz” dedi.

Comey, Suriye’deki grupları, özellikle IŞİD ve El-Nusra Cephesi’ni, “El-Kaide’nin değişimi” olarak tanımladı. Geçen ay Suriye’nin kuzeyinde ABD’nin hava saldırılarına hedef olan Horasan grubunun da ABD’ye “ciddi” zarar vermek isteyen bir organizasyon olarak nitelendiren Comey, “Horasan, ABD’ye veya müttefiklerimize saldırmak için çabalıyordu ve çok yakında bunu gerçekleştirmek için hala çabalıyor olabilir. Burada oturarak, size onların planlarının şu andan itibaren yarın mı veya üç hafta sonra mı veya üç ay sonra mı olduğunu söyleyemem. Onları çok ciddi insanlar olduğunu, yok etme peşinde koştuklarını biliyoruz. Bu nedenle saldırı sanki yarın gelecekmiş gibi hareket etmek zorundayız" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2014, 19:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48