banner39

IŞİD'e karşı savaş mecburiyeti eğit-donat'ı bitirdi

Suriye rejimi yerine IŞİD’e karşı savaşmaları istendiği için çok sayıda muhalif, eğitimi yarıda bırakarak ayrılıyor

Amerika 23.06.2015, 13:51 23.06.2015, 14:41
IŞİD'e karşı savaş mecburiyeti eğit-donat'ı bitirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD öncülüğünde başlatılan eğit-donat programında muhaliflere rejime karşı değil, IŞİD’e karşı savaşacaklarına dair taahhüt imzalandığı gerekçesiyle çok sayıda kişinin eğitimi bıraktığı belirtiliyor.

ABD Kongresi uzun tartışmalardan sonra muhaliflerin eğitilmesi için karar almış ve bu iş için 500 milyon dolarlık bir bütçe ayırmıştı. Bu çerçevede Ürdün ve Türkiye’de ikişer kamp kurularak çalışmalara başlanmıştı.

Ancak diplomatik kaynaklar, eğitime katılan muhaliflere belge imzalatılarak onlardan Suriye rejimi yerine IŞİD’e karşı savaşmaları istendiğini bu sebeple çok sayıda kişinin eğitime katılmadığını veya eğitimi yarım bıraktığını belirtiyor.

Kaynaklara göre şu ana kadar 6 bin kişi Orgeneral Michael Nagata yönetimindeki Pentagon ve CIA destekli programa başvurdu. 2 bin 500 kişi imtihana tabi tutulduktan sonra 1500 kişinin eğitime katılmasına karar verildi. Ancak eğitimin ilk etabına katılan 200 kişiden sadece 50’si rejim yerine IŞİD’le savaşmayı kabul ederek devam etme kararı verirken gerisi programdan ayrıldı.

AFP, yılda 5 bin kişinin eğitilmesinin hedeflendiğini ancak ilk etapta sadece 200 kişi ile başlandığını açıklamıştı. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Kongre’de yaptığı konuşmada şartlara uyan muhalifleri bulmakta sıkıntı çektiklerini savunmuştu.

Kaynaklar, eğit-donat programının başından beri IŞİD’le mücadele için düzenlendiğini fakat yanlış yansıtıldığını açıkladı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?