banner39

IŞİD'e yardım eden ajan Kanadalı iddiası

Britanyalı kızlara Türkiye'de yardım eden ajanın Kanada istihbaratı ile bağlantılı olduğu iddiaları ülkede gündemin ilk sırasına oturdu

Amerika 13.03.2015, 07:57 13.03.2015, 09:50
IŞİD'e yardım eden ajan Kanadalı iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD’e katılmak üzere İngiltere'den Suriye'ye giden üç kıza, Türkiye'de yardım ettiği belirlenen yabancı uyruklu bir kişinin gözaltına alınması Kanada gündeminin ilk sırasına oturdu. 

Türkiye’de gözaltına alınan kişinin, Kanada Gizli Servisi CSIS’le bağlantılı olup olmadığı konusu, Kanada Federal Parlamentosu’nda Kamu Güvenliği Bakanı Steven Blaney’e soruldu.

Anamuhalefetteki Yeni Demokrat Parti Milletvekili Megan Leslie'nin yönelttiği, "Türk medyasında, CSİS’le bağlantılı bir kişinin yakalandığı söyleniyor. Doğru mu?" sorusunu cevaplayan Bakan Blaney, "Konudan haberimiz var. Operasyonel ulusal güvenlik konularında yorum yapmıyorum. Ancak biz bu tür durumlar için Anti-Terör Yasası’nı çıkarmak istiyoruz" dedi. 

AA’nın konu ile ilgili olarak bilgi talep ettiği Kanada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Johanna Quinney, diplomatik girişimleri olup olmadığı yolundaki soruları cevapsız bıraktı. Sözcü Quinney, konunun Kanada Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın alanına girdiğini belirterek, soruları bakanlık sözcüsüne yönlendirdi. Kanada Kamu Güvenliği Bakanlığı Basın Sözcüsü Jean-Christophe DeLeRue de, Bakan Blaney’in parlamentodaki sözlerini yinelemekle yetindi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir haber kanalına yaptığı açıklamada, kızların Suriye'ye geçişine yardım eden kişinin koalisyona üye bir ülkenin istihbaratında çalıştığının tespit edildiğini dile getirmişti.

Shamima Begum (15), Amira Abase (15) ve Kadiza Sultana'nın (16), 17 Şubat'ta Londra'dan İstanbul'a gittikleri ve daha sonra Suriye'ye geçerek IŞİD'e katıldıkları tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?