İşkenceci CIA, ABD'yi kandırmış

ABD Senatosu'nun raporuna göre CIA işlettiği hapishanelerde yaptığı işkencelerle ilgili hükümete yanlış bilgi vermiş

İşkenceci CIA, ABD'yi kandırmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) ‘terör’ zanlılarına uygulanan işkenceler konusunda hükümete yıllarca yanlış bilgi verdiği ortaya çıktı

ABD Senatosu'nun CIA ile ilgili hazırladığı bir raporda, ABD Başkanı George W. Bush döneminde uygulamaya sokulan ve aralarında havasız ve uykusuz bırakma ile çıplak olarak saatlerce zemine yatırmak gibi işkencelerin olduğu yöntemlerin terörle mücadelede hiçbir katkı sağlamadığı belirtildi.

Senato İstihbarat Komitesi'nin 6 bin 300 sayfalık raporunu inceleyen kaynaklar, söz konusu işkencelerin El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in yakalanması için yürütülen takipte de hiçbir ek bilgi sağlamadığını belirtti. Ladin dosyasıyla bağlantılı olarak 2003'te yakalanarak sorgulanan Halid Şeyh Muhammed'in 183 defa su altında havasız bırakıldığını belirten uzmanlar, "Ladin'in Pakistan'daki konumu ya da ona kuryelik yapan kişi hakkında hiçbir bilgi sağlanamadı. İşkenceler başarısızdı" dedi.

CIA'nın diğer üst düzey El Kaide isimlerine de işkenceler uyguladığı fakat hiçbirinden sonuç elde edemediği gün yüzüne çıktı. 2001-2009 yılları arasında dünyanın her yerinde "kara bölge" adı verilen gizli bir hapishane ağını işleten CIA, bu merkezlerde tuttuğu yüzlerce kişiyi hukuk dışı yollarla sorgulamış ve özgürlüklerini kısıtlamıştı. CIA işkencelerin hayati veriler sağladığını iddia ediyordu.

ABD Başkanı Barack Obama ise bu operasyonlara son vermiş ve ABD Senatosu aracılığıyla CIA'nın sorgulama teknikleri üzerine bir araştırma yapılması çağrısında bulunmuştu. Senato ve CIA geçen aylarda söz konusu raporla ilgili olarak karşı karşıya gelmiş, Senato İstihbarat Komitesi yetkilileri CIA'nın kendi bilgisayarlarını hacklediğini ve anayasaya aykırı olarak senatörler üzerinde istihbarat faaliyeti yürüttüğünü iddia etmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 08:57
banner53
YORUM EKLE

banner39