banner15

İslam karşıtı ve işkenceci: İşte Trump'un kabinesi...

Trump'un ekibinde İslam ve göçmen karşıtı isimlerin öne çıkması dikkat çekiyor, Flynn ise işkenceyi savunan açıklamalar yapmıştı

İslam karşıtı ve işkenceci: İşte Trump'un kabinesi...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Donald Trump'ın yönetim ekibinde ismi geçenlerin önemli bir kısmı iç ve dış politikada, Ortadoğu, İslam, ırk, göç ve işkence gibi konularda tartışmalı açıklamaları ile biliniyor. Ekibin önemli bir kısmı ise İslam ve göçmen düşmanlığı ile öne çıkıyor.

İşte Trump'ın ekibinden öne çıkan isimler:

Michael Pence: Başkan Yardımcısı. Katolik bir ailenin çocuğu olmasına rağmen mezhep değiştirmiş; tıpkı önceki Cumhuriyetçi Başkan George Bush gibi “Yeniden Doğuş Kilisesine” bağlı bir Evangelist. Yükselen Amerikan sağının öncüsü “Çay Partisi Hareketinin” ideologlarından sayılan Pence kendisini, “Önce Hıristiyan, sonra muhafazakâr, en son Cumhuriyetçi” olarak tanımlıyor. Öte yandan valilik yaptığı Indiana eyaletinde vergileri düşürmek suretiyle istihdamı artırmak ve eyalet bütçesini kara geçirmekle tanınıyor.

Michael (Mike) Flynn: Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı yapacağını açıkladığı Flynn, Irak’ta Afganistan’da savaşmış, Savunma İstihbarat Dairesi başkanlığı yapmış bir emekli general. İşkenceyi savunan açıklamaları ile biliniyor.

Fethullah Gülen’i sevmemesinin en önemli nedeni, Gülen’i de İslamcı bir vaiz ve İslam tebliğcisi olarak görmesi. Flynn’a göre İslamofobi, gayet “akılcı” temelleri olan bir korku. Demokratlar Flynn’ın atanmasını Trump’ın “ırkçılıkla uzlaşması” olarak nitelendirip kınadı.

Reince Priebus: Amerikan sisteminde Başkanın Özel Kalem Müdürü, bakanların çoğundan etkili ve kabine üyesi sayılır. Trump bu göreve Cumhuriyetçi Parti Başkanı Priebus’u getrirdi. Priebus bir Grek Ortodoks.

ABD’de "Anchors" denilen ve kendilerini İstanbul’daki Rum Ortodoks Patrikhanesi'ne adayan bir grubun üyesi. Cumhuriyetçi Parti'de toplumun yoksul kesiminden gelip tırnaklarıyla kazıya kazıya yukarıya tırmanmış nadir örneklerden.

Michael (Mike) Pompeo: CIA Başkanı olarak atandı. O da eski bir asker ve Cumhuriyetçilerin sağ kanadı Çay Partisi Hareketi üyesi. Kongre’de istihbarat ve enerji komitelerinde çalışmış. Bireysel silahlanma yanlısı “American Rifle Association- Amerikan Tüfek Derneği”nin “onur üyesi”. Twitter hesabından 15 Temmuz askeri darbe girişimini kınayıp Türk halkını kutlayan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Twitter hesabına da gönderme yaparak, “İran da neredeyse Türkiye kadar demokratik - her ikisi de totaliter İslam diktatörlükleri” yazacak kadar ters ve keskin görüşleri var.

Steve Bannon: Başkanlık Başdanışmanı. Baş danışman Başkanın stratejik konularda sağ kolu sayılıyor. İrlanda asıllı bir ailenin koyu Katolik oğlu olan Bannon, Çay Partisi’nin de sağında, kendilerine “Alt-right”, Alternatif Sağ diyen bir grubun yayını olan Breitbart News’un sahibi ve yayın yönetmeni olarak başından itibaren Trump’a destek verdi. Müslüman karşıtlığı ve Yahudi karşıtı suçlamalarının da merkezinde yer alıyor.

Jefferson (Jeff) Sessions: Adalet Bakanı olacak. Aslında Trump’ın iki Başkan Yardımcısı adayından birisiydi. ABD’de öteden beri ırkçılığın merkezlerinden sayılan Alabama eyaletinin Baş Savcısı olarak Cumhuriyetçilere yakın National Journal tarafından “En muhafazakâr 5 Cumhuriyetçi” arasında sayılmış bir kişi. Trump ekibinin diğer üyeleri gibi o da çevrecilere, Obama’nın sağlık programına, vergilere karşı. Türk hükümeti bakımından Fethullah Gülen ve örgütü dosyasına artık o bakacak. Reza Zarrab dosyası da onun önüne gidecek.

EKONOMİ EKİBİ

Steven Mnuchın: Hazine bakanı olması bekleniyor. Eski bir Goldman Sachs yöneticisi olan Mnuchin’in, hazine bakanı olması bekleniyor. Trump’ın kampanyasının finans başkanı olan Mnuchin için, Trump, “Ekonomide en üstte rol alacak” demişti. Mnuchin, geçmişte George Soros’un fon yönetimi ekibindeydi.

Thomas Barrack: Aykırı yatırımlarıyla tanınıyor. Emlak yatırım şirketi Colony Capital’in başında olan Barrack’ı Forbes Dergisi “aykırı” olarak tanımlıyor. Bunun nedeni ise şirketinin yaptığı ilginç yatırımlar. Michael Jackson’ın Neverland çiftliği alışılmışın dışında sahip olduğu varlıklardan sadece biri.

Wılbur Ross: Ticaret bakanlığı kesin gibi. Wilbur Ross, Trump’ın bakanlık için işaret ettiği bir diğer milyarder. Ross’u, Forbes “sorunlu varlıklara yatırım yapan yatırımcı” diye tanımlıyor. Aynı zamanda iyi bir güzel sanatlar koleksiyoneri. Bazıları onu ticaret bakanlığı için tek isim olarak görüyor.

Danıel Dimicco: ABD’nin en büyük metalcisi. Eski patron, şimdi ise Nucor Corporation başkanı, Amerika’nın en büyük metal üreticisi, Dan DiMicco, Trump’ın danışmanları arasındaki birkaç sanayiciden biri. Trump’ı kişisel olarak tanımıyor ama kampanyanın kıdemli ticari danışmanlığına atandı.

John A. Paulson: 2008 krizinde 4 milyar dolar kazandı. Paulson, Trump’ın resmi ekonomi danışma kurulunda en iyi bilinen isimlerden. Wall Street’in öne çıkan bir ismi. Hedge fon yöneticisi olan Paulson, ABD konut pazarının 2008 finansal krizinden önce çökeceğini öngörerek bu öngörü sayesinde milyar dolarlar kazanan bir isim. O dönemde bütün dünya yıkılırken, Paulson’un fonu 4 milyar dolar kazanmıştı. Eylül ayında, Trump ile katıldığı bir televizyon programında başkan adayının geleceğin yönetim kadrosunda olması gereken özellikleri listelediğinde “geçmiş performans, yeterlilik ve yaptığı işi sevme” demişti.

INDEPENDENT YAZARI KIRSY MAJOR'UN TRUM'UN EKİBİYLE İLGİLİ YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2016, 14:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48