banner39

İsrail bankaları ABD'ye para aklama cezası ödeyecek

ABD'de vergi kaçakçılığı yaptığı ve para akladığı ortaya çıkan İsrail bankaları ABD'ye ceza ödeyecek

Amerika 21.02.2015, 16:24 21.02.2015, 16:24
İsrail bankaları ABD'ye para aklama cezası ödeyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yabancı bankaların yıllardır ABD'de vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi faaliyetler yürüttüğü ancak buna karşı yasal yaptırım uygulamanın daha yeni mümkün olduğu ifade ediliyor. 

İsrail'in en büyük ikinci bankası olan Bank Leumi, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru ABD'li müşterilerinin vergi kaçırmalarına, eksik gelir beyanında bulunmalarına ve paralarını ABD'de aklamalarına yardımcı olduğunu kabul etmişti. Banka, New York'teki resmi kuruluşlara 130 milyon dolar, federal hükümete ise 270 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti. Banka  ayrıca, diğer İsrail bankaları konusunda yaşanabilecek sorunlarla ilgili olarak da ABD kurumlarına yardım etme teminatında bulundu. 

ABD'de bir zamanlar çok ünlü olan perakende zinciri Crazy Eddie'nin kurucularından ve ortaklarından olan Sam Antar, konuyla ilgili kaleme aldığı yazısında ABD'nin bu yasadışı para trafiğini çok önceden beri bildiğini söyledi. Antar yazısında, "Ben Federal Araştırma Bürosu (FBI) ve ABD Döviz Güvenliği Kuruluşu (SEC)'in bundan on yıllardır haberdar olduğunu biliyorum. Çünkü ben bunu onlara 1989 yılında Crazy Eddie'nin sahtekarlık gerekçesiyle basıldığı zaman hapisten kurtulmak için (kurtuldum da) söylemiştim. Benim Crazy Eddie'deki suç kariyerim sırasında, ailem vergi kaçırmak, eksik gelir beyanında bulunmak ve para aklamak için Bank Leumi'yi kullanıyordu. 1971'ten 1984 yılına kadar, ben de ailemin bu para akışını rapor etmeme uygulamalarına dahil oldum. Bank Leumi, ABD'ye Yahudi çalışanlarını gönderiyor, aileme İsrail'de gizli banka hesabı açıyor, sonra istenen parayı gemiyle ABD'ye getiriyor ve ihtiyaç olan parayı aklayıp elden teslim ediyordu. Aile üyelerim, paraları Yahudi banka çalışanlarının elinden çantalarla alıyor, ABD'deki para nakil yolları kullanılmıyordu." diyor. 

Bu şekilde ABD'den vergi kaçırıldığını dile getiren Antar ABD'nin de bundan haberdar olduğunu ancak yasal olarak ilk defa bu yıl müdahalede bulunduğunu kaydediyor. 

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?