İsrail casusu bilim adamına 13 yıl hapis

ABD’nin en iyi uzay mühendislerinden biri olarak kabul edilen Stewart Nozette, İsrail’e gizli hükümet bilgileri satmaya çalışmakla suçlandığı davada 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İsrail casusu bilim adamına 13 yıl hapis

Dünya Bülteni / Haber Merkez

ABD hükümetinin uzay programında görevli eski bir bilimadamı, casusluk yapmaktan 13 yıl hapse mahkum edildi. 

Federal mahkemede görülen davada, cezaevi kıyafetleriyle hakim karşısına çıkan eski bilimadamı Stewart Nozette, ABD'nin uzay projeleriyle ilgili gizli bilgiyi İsrail'e satmaya çalışmaktan suçlu bulunarak, 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Suçunu kabul eden Nozette, Hakim Paul Friedman'a, "hatalı muhakemesinin sonucuna katlandığını, tüm sorumluluğu kabul ettiğini" söyledi.

Eski ABD Başkanı George Bush yönetimi sırasında Ulusal Uzay Konseyi, Enerji Dairesi ve NASA'nın bilim ve uzay projelerine üst düzey güvenlik girişine sahip olan Nozette, İsrail'e uydular, erken uyarı sistemleri, geniş çaplı saldırıya missileme yöntemleri, istihbarat bilgisi iletişimi ve savunma stratejisinin temel öğeleri hakkında çok gizli bilgi sağlamaya çalıştığını kabul etmişti.

Hakim Friedman, 2009 yılında casusluk suçlamasıyla tutuklandığı sırada dolandırıcılık ve vergi kaçakçılığından da hüküm giymeyi bekleyen Nozette'ye, bu suçlardan da 37 ay hapis cezası verdi.

Nozette'nin, 37 ay hapis cezasını 13 yılla eş zamanlı olarak çekeceği belirtildi.

GİZLİ BELGELER ORTAYA ÇIKTI

Nozette’nin İsrailli bir uzay-havacılık şirketiyle temasa geçtiğini gösteren bilgiler, 2007 yılında evinde gerçekleştirilen aramada, bilgisayarında bulundu. Ayrıca, Nozette’nin 2002 yılında attığı bir e-mailde, İsrail’e veya adı açıklanmayan bir başka ülkeye gizli hükümet bilgileri satmak istediğini belirttiği ortaya çıktı.

Bir FBI ajanı, Mossad ajanı kılığına girerek, 2009 yılında Nozette ile temasa geçti ve İsrail için casusluk yapıp yapmayacağını sordu. Nozette, sözde İsrail casusuyla bir posta kutusu aracılığıyla bilgi transferi yapmak konusunda anlaştı. Mahkeme belgelerine göre Nozette, uydu savunma programları ve erken uyarı sistemleri gibi bilgileri posta kutusuna atarak karşılığında 20 bin dolar aldı.

Federal savcılar, sağlayacağı bilgi karşılığında nakit para isteyen Nozette’nin hırsına kurban gittiğini belirtti. Ekim 2009’da Mayflower Hotel’de çekilen görüntülerde, Nozette, içinde 10 bin dolar olan bir zarfı aldıktan sonra, “Rubikon’u geçtim... Sana ilk seferde en gizli bilgilerden bazılarını vereceğim” diyor.

Genelde siyasette kullanılan “Rubikon’u geçmek” deyimi, geri dönüşü olmayan yola girmek anlamına geliyor. Anlamı, Roma İmparatoru Jül Sezar’ın, ordusunu silahtan arındırarak Roma’ya gelmesini buyuran Senato kararını görmezden gelmesine dayanıyor. Senato’nun iradesini kabul etmeyen Sezar, Roma üzerindeki Rubikon nehrini geçerek ordusuyla şehre girmiş ve gücünü daha da pekiştirmişti.

Mahkemede gösterilen videonun ardından, Savcı Anthony Asuncion, “Nozette’nin yüzünde bir gülümsemeyle vatan hainliğini kabul ettiğini” söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 11:51
banner53
YORUM EKLE

banner39