İsrail casusu Pollard serbest bırakılabilir

İsrail adına casusluk yapan ABD'li Jonathan Pollard'ın, Filistinli esirlerin serbest bırakılması karşılığında ABD tarafından serbest bırakılacağı ileri sürüldü

Amerika 01.04.2014, 16:11 01.04.2014, 17:48
İsrail casusu Pollard serbest bırakılabilir

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşk Devletleri (ABD) istihbaratında çalışırken devlet sırrı statüsündeki bilgileri İsrail istihbaratına sızdırırken yakalanan ve 1987’den beri hapis yatan ünlü casus Jonathan Pollard'ın 27 yıl sonra serbest bırakılacağı ileri sürülüyor.

Aslen ABD vatandaşı olan Pollard 1987’de Donanma komutanlığında sivil bir analist olarak çalışıyordu. 

Yedioth Aharonot gazetesi ismini saklı tuttuğu İsrailli  bir kaynağa dayandırarak yaptığı haberinde, Pollard’ın serbest bırakılmasının  yüzlerce Filistinli mahkumun serbest kalmasının yanında İsrail-Filistin barış görüşmelerinin 2015’e uzamasını da sağlayacağını yazdı.

İsrail, ABD'nin Pollard'ı serbest bırakması için 27 yıldan bu yana çeşitli girişimlerde bulunuyordu. ancak ABD Pollard'ı serbest bırakmaya yanaşmıyordu. Son olarak, Filistin ve İsrail arasında başlayan barış görüşmeleri, İsrail tarafından bir fırsat olarak yorumlandı ve İsrail tuttuğu Filistinli esirleri serbest bırakmak için Pollard'ın serbest bırakılmasını şart koşuyordu. 

İsmi verilmeyen İsrailli yetkili, ABD'nin Pollard'ı serbest bırakmayı kabul ettiğini ileri sürüyor.

JONATHAN POLLARD KİMDİR?

Jonathan Jay Pollard, 1954 yılında Teksas'ın Galveston kentinde doğdu. Pollard, İsrail'e ilk defa 1970 yılında öğrenci olarak gitti. 

Pollard 19 Eylül 1979 yılında, ABD istihbaratında çalışmaya başladı. 1984 yılında İsrailli havacılık uzmanı Aviam Sella ile görüştükten sonra gizlice İsrail adına çalışmaya başladı. 

Pollard, 21 Kasım 1985'de İsrail'e istihbarat sızdırdığının farkedilmesi üzerine tutuklandı. Yaklaşık 2 yıl süren dava sonucunda, 1987 yılında ABD mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkum edildi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?