banner15

İsrail Irak'ın kültür hazinesine göz dikti

ABD, işgalden sonra el koyduğu Irak'taki İbranice eserlerin de bulunduğu üç bin kitabın, Irak'a teslim edileceği açıkladı. İsrail kitapların kendilerinin hakkı olduğunu iddia ediyor

İsrail Irak'ın kültür hazinesine göz dikti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikan ordusunun, Irak devrik lideri Saddam Hüseyin'in istihbarat bakanlığında bulunan ve el konulan 16. yüzyıldan kalma binlerce eserin haziranda Bağdat'a iade edileceği açıklandı. Irak'taki Yahudi cemaatine ait olduğu iddia edilen, ülkenin işgalden önceki kültürekl birikiminden geriye kalan yaklaşık üç bin kitap ile on binlerce İbranice, Arapça ve Yahudi Arapçası doküman, 2003 yılından bu yana Amerikan ordusunun elindeydi.

Aralarında 16. yy'dan kalma bir İncil, Tevrat yazmaları, İbranive okul kitapları ve el yazması dini metinlerin de olduğu bu kültür hazinesinesinin Irak'a iade kararına karşı büyük bir kampanya yürütülüyor. ABD ve Irak arasında yapılan anlaşmanın da bir parçası olan iadeye sadece "bu eserler bizim hakkımız" diyen İsrail değil, Irak'ın içinde bulunduğu durumu gerekçe gösteren ABDli çevreler de karşı çıkıyor.

Haziran ayında Irak'a teslim edilmesi gereken Irak'a ait eserlerin iadesine karşı New York times başta olmak üzere Amerikan medyasından bir çok kesim tepki gösteriyor. Maryland'daki bir arşiv merkezinde bulunan eserlerin kendilerine verilmesini isteyen İsrailli yetkililere, ABD'den olumsuz cevap geldiği belirtilirken, ABD'deki "kurtarma işlemleri" sırasında "milyonlarca dolar vergi parası" harcandığı iddiasıyla kampanya devam ediyor.

Amerika'da Mayıs ayı içinde sergilenecek olan eserlerin geri iadesine karşı olanlar, "Irak'ta bu eserlere sahip çıkacak Yahudi kalmadığı" iddiasında.. Iraklı tarihçiler ise ülkenin ulusal arşivinin geri verilmesi konusunda ısrarlı.

ABDli yetkililerin "Irak'ın malı" olan eserleri geri iade etmek zorunda olduklarına dikkat çektiği, ancak Bağdat yönetimi ile "eserlere erişim ve paylaşım" konusunda bir yol bulmak için görüşmelerin sürdüğünü söylediği aktarılıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 15:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35