banner15

İsrail'in radarında İran var

İsrail Büyükelçisini dinleyen FBI'nın dinleme kayıtlarını yayınlayan blogun yazarı İsrail'in en çok İran ve Gazze ile ilgilendiğini söyledi

İsrail'in radarında İran var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

New York Times'da dün yayımlanan ABD'nin İsrail elçiliğini dinlediği ile ilgili haberin yankıları devam ediyor. 

ABD'de FBI'nin Washington'daki İsrail Büyükelçiliği'ni dinlediği, bunu kanıtlayan belgeleri internete sızdıran bir FBI tercümanına geçen yıl casusluktan 20 ay hapis cezası verildiği ortaya çıktı. Casus avının merkezindeki blog yazarı Richard Silverstein, belgeleri sızdıran Shamai Leibowitz'in bir kahraman olduğunu söyledi.

Seattle'da yaşayan blog yazarı Richard Silverstein, dinleme kayıtlarıyla ilgili Hürriyet'e yaptığı açıklamada, dinlemelerin ait olduğu 2009'un ilk yarısında İsrail'in radarında daha çok İran'ın olduğunu belirterek şunları söyledi:

EVDEKİ ÖZEL GÖRÜŞME

"Belgelerde İran çok fazla geçiyor. Gazze konusunda çok bilgi var. Bazı görüşmeler konusunda ise yeterince detay yok. Örneğin İsrail'in o dönemki büyükelçisi, Obama Yönetimi'nden üst düzey bir yöneticinin evine gidiyor ve orada özel olarak konuşuyor. Orada neler konuşulduğunu bilmiyoruz."

MÜSLÜMAN VEKİLE TAKİP

"Yapılan konuşmalardan İsrail'in özellikle iki Amerikalı milletvekilini yakından izlediğini anlıyoruz. Bunlar Keith Ellison (Müslüman) ve Brian Baird. Bu milletvekillerinin faaliyetlerinden endişeleniyorlar ve izlemeye alıyorlar. Bu konuda İsrailli aktivistlere de bilgi veriyorlar."

Obama'nın İsrail'i en çok kızdıran mesajının, Mayıstaki "1967 sınırlarını tanıyın" çıkışı olduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2011, 11:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35