İsrail'in suçlamalarına karşı ABD'den Türkiye'ye destek

Washington yönetimi, İsrail Savunma Bakanı’nın Türkiye’nin IŞİD’i desteklediği yönündeki iddiasına karşı Ankara’nın yanında tavır aldı

İsrail'in suçlamalarına karşı ABD'den Türkiye'ye destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon’un "Türkiye, petrolünü alarak finansal olarak IŞİD'i destekledi" şeklindeki iddiasına katılmadıklarını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, İsrail Savunma Bakanı Yaalon’un Atina ziyareti sırasında Yunan mevkidaşı ile yaptığı ortak basın açıklamasında, Türkiye hakkındaki yorumlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Toner, konu hakkında daha önce ABD yönetiminin pozisyonunu ilettiklerini anımsatarak, "Biz bu görüşe katılmıyoruz" dedi.

Türkiye’nin IŞİD’in petrolünü satın aldığına dair bir delilin olmadığını belirten Toner, "Biz bu yönde bir belirti görmedik" ifadesini kullandı.

Yaalon, Yunanistan ziyaretinde mevkidaşı Panos Kammenos ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Bildiğiniz gibi IŞİD petrolden elde ettiği Türk parasını çok uzun zamandır kullanıyor. Umarım bu kısa sürede son bulur" iddiasında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 10:19
banner53
YORUM EKLE

banner39