banner39

İsrail'le çalışan İngiliz şirkete ABD'de boykot

Kuzey Carolina'da bir ilçe, İsrail hapishanelerinde faaliyet yürüten İngiliz güvenlik şirketiyle olan anlaşmasını feshetti

Amerika 23.05.2015, 12:17 23.05.2015, 12:17
İsrail'le çalışan İngiliz şirkete ABD'de boykot

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde bulunan Durham ilçesinde, İngiliz güvenlik şirketi G4S'le çalışmaktan vazgeçmeyi öngören bir oylama yapıldı. Oylamanın gerekçesi, dünya çapında faaliyet gösteren İngiliz güvenlik şirketi G4S'in Guantanamo dahil olmak üzere ABD hapishanelerinde faaliyet yürütmesi ve halen kadın ve çocukların da aralarında bulunan yüzlerce Filistinli esirin tutulduğu ve işkence gördüğü İsrail hapishanelerinde faaliyet yürütmesi olarak ifade ediliyor.

G4S, Durham ilçesinde bulunan kütüphanelerin ve kamu binalarının güvenliğini sağlıyor. Kuzey Carolina'da faaliyet gösteren Barış İçin Yahudilerin Sesi isimli grubun üyelerinden Jade Brooks, G4S'e karşı yürütülen kampanyalarda aktif rol üstleniyordu. Brooks, ilçede alınan bu kararı ikinci bir zafer olarak nitelendiriyor.

2014 yılının Kasım ayında, ilçe yönetimi uzun süren boykot kampanyasının ardından, Durham özel polis hizmetleri anlaşmasını iptal etmişti. İptal edilen bu anlaşma 1 milyon dolar değerindeki hizmetleri kapsıyordu.

İsrail hapishanelerinde çalışan ve Filistinli esirlerin işkence görmelerinde rolü olan İngiliz güvenlik şirketine yönelik dünyanın farklı bölgelerinde de benzer boykot kampanyaları yürütülüyor. Daha önce de Finlandiya'daki Helsinki Üniversitesi, G4S şirketi ile olan güvenlik anlaşmasını iptal etmişti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?