banner39

İşte Trump'ın iptal edeceği ekonomik anlaşmalar

Serbest ticaret anlaşmalarına karşı olan Trump, Çin ve Meksika’ya ise yüksek gümrük vergileri koymayı planlıyor

Amerika 10.11.2016, 09:45 10.11.2016, 13:48
İşte Trump'ın iptal edeceği ekonomik anlaşmalar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın ekonomi planında tüm Pasifik, Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri arasındaki serbest ticaret anlaşmalarını reddetmek, Çin ve Meksika’ya yüklü gümrük vergileri koymak yer alıyor.

Trump’ın, ‘güçlü ABD’ hedefi ‘zayıf dolar’a dönme riski taşıyor. Vergilerde indirim planı ise ABD bütçe açığını rekor seviyelere çıkarmaya aday. Analistler, Trump yönetiminde ABD’nin kredi notunun bile riskte olduğu görüşünde. 

Trump’ın ekonomi dosyasında başlıca, gelecek 10 yılda 3 trilyon doları bulacak vergi indirimleri planlanıyor.

Meksika ve Çin’den yapılacak ithalata sırasıyla yüzde 35 ve yüzde 45 gümrük vergisi uygulayacak.

Gelir vergisi dilimlerinin ve vergi oranlarının yediden üçe indirilmesi teklif ediyor. Yeni vergi oranları olarak, yüzde 12, yüzde 25 ve yüzde 33 öneriyor.

Yüzde 35 olan kurumlar vergisinin ise yüzde 15’e çekilmesini öneren Trump veraset vergisinin tamamen kaldırılması ve çocuk bakımı için verilen vergi kredilerinin vergilendirilmesini planlıyor.

Tüm bu vergi indirimlerinin ABD bütçe açığına yılda 1 trilyon dolar eklemesi hesaplanıyor, ABD’nin kredi notunu kaybedebileceğinden korkuluyor.

Aşırı regülasyonların ülkeyi her yıl 2 trilyon doların üzerinde zarara uğratarak, ekonominin yüzde 25 daha küçük kalmasına neden olduğunu savunuyor.

TPP - TTIP- NAFTA İPTAL

Trans-Pasifik Ortaklığı (TPP) görüşmelerini durduracak. Hem de Avrupa Birliği ile müzakere edilen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması’na (TTIP) karşı çıkıyor.

Kuzey Amerika Ülkeleri Serbest Ticaret Anlaşması’nı (NAFTA) rafa kaldırma istiyor. Ki bu anlaşma 1994 yılından beri yürürlükte.

FED Başkanı Janet Yellen’in genel olarak güvercin olan tavrını ve FED’in politikalarını topa tutuyor. Trump, FED’i şartların uygun olmasına rağmen bilerek faiz oranlarını düşük tutmakla itham ediyor. Çok daha hızlı artırım olabilir.

Askeri harcamlarla altyapı harcamalarını artıracağını söyleyen Trump’ın kısa vadede yüksek bütçe açıklarıyla karşı karşıya kalması bekleniyor.

Sağlık ve emeklilik hariç diğer harcama kategorilerinin hepsinde yılda yüzde 1’lik kısıntı yapacağını da söylüyor.

Vaadi, 10 yılda 25 milyon Amerikalıya iş bulmak, ABD ekonomisi büyümesiyle şu anda yılda 2.5 milyon kişiye iş yaratıyor.

ABD içindeki kayagazı üreticileri destekleme ve Kanada ile petrol sevkıyatı konusunda yeni bir anlaşma yapma sözü vermişti.

Trump, iklim değişikliği üzerindeki insan etkisine inanmıyor. Başkan adayı olmadan önce iklim değişikliğinin Çinliler tarafından uydurulmuş durması gereken bir saçmalık olduğunu söylemişti.

Meksika sınırı boyunca duvar ördürecek. Duvarın maliyeti, Trump’ın hesaplamasına göre 8-12 milyar dolar arasında.

"VERGİ İNDİRİMLERİNİN KAMU BORCUNU DAHA DA ARTIRMASI KAÇINILMAZ"

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü Uzmanı Gary Hufbauer, Cumhuriyetçi Kongre'nin Trump'ın yanında olacağını, Trump’ın, ilk 100 gününde olmasa da ilk 200 gününde çok ciddi bir vergi yasasını hayata geçirmesini beklediğini kaydetti.

Hufbauer, vergi indirimlerinin, şu an Gayrisafi Yurt İçi Hasıla'nın (GSYH) yüzde 80'ine denk gelen kamu borcunun daha da artırmasının kaçınılmaz olduğunu belirtirken, Trump'ın seçimi kazanmasının ardından doların sert değer kaybetmesinde, ABD'nin artan borçlarını ödeyemeyecek hale gelebileceği korkusunun önemli rol oynadığını vurguladı.

"BELİRSİZLİK ŞİRKETLERİN TEDBİRLİ DAVRANMASINA NEDEN OLABİLİR"

Uzmanlar, ortaya çıkan belirsizliğin gelecek birkaç yıl boyunca büyümeyi yavaşlatabileceği öngörüsünde bulunuyor.

Moody’s Analytics Başekonomisti Mark Zandi, iş yerlerinin gelecek aylarda yeni yatırım yapmaktan kaçınabileceğini belirterek, "Şok eden seçim sonuçlarıyla oluşan bu belirsizlik, şirketlerin gelecek aylarda istihdam ve yatırım kararlarında daha tedbirli davranmasına neden olabilir." ifadesini kullandı.

"FED YETKİLİLERİ BUGÜN TOPLANSAYDI FAİZ ARTIRAMAZLARDI"

High Frequency Economics’in Başekonomisti Jim O’Sullivan da başkanlık seçimlerinin beklenmeyen şekilde sonuçlanmasının aralık ayında faiz artışına gidilme olasılığını düşürdüğünü ifade ederek, "Eğer Fed yetkileri bugün toplansaydı faiz artıramazlardı." diye konuştu. 

TRUMP'A OY GETİRMİŞTİ

Vergi indirimi vaatleri de Donald Trump'a seçim kampanyasında puan kazandırmıştı. Amerikalı seçmen şimdi ondan on yılların en kapsamlı vergi reformunu yapmasını bekliyor.

Trump'un reform planına göre Amerikalılar kademeli olarak yüzde 10, 20 ya da 25 oranında gelir vergisi ödeyecek. Düşük gelirlilerle gelir zenginleri vergi reformundan aynı ölçüde yararlandırılacak. Yılda 25 bin dolardan az kazanan bekârlar ve yıllık geliri 50 bin doların altında kalan evli çiftler bundan böyle hiç vergi ödemezken, en çok kazananların vergi oranı yüzde 40'tan yüzde 25'e inecek.

Trump reform paketini Kongre'ye onaylatabilirse 2017 yılından itibaren 120 milyon mükellef, devlete sıfır vergi ödeyecek. Aynı zamanda kurumlar vergisi oranı yüzde 25'ten yüzde 15'e düşecek, veraset vergisi ise kaldırılacak.

 

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?