İsyancı hareketlerin evrensel sembolü: AK-47

ABD'li diplomat Rusya'nın S-400 hava savunma sistemi pazarlama yaklaşımı ile Sovyetler Birliği'nin Kalaşnikov tüfeğiyle silah pazarını fethetmesini karşılaştırdı.

Amerika 02.11.2019, 08:01
İsyancı hareketlerin evrensel sembolü:  AK-47

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın siyasi ve askeri işlerden sorumlu Bakan Yardımcısı Clarke Cooper, "Rusya, S-400 hava savunma füze sistemlerinin çeşitli versiyonlarını dünyaya dayatmak için çok çalışıyor” dedi. Cooper'ın konuşmasında Kalaşnikov üzerinden yaptığı Rusya okuması dikkatlerden kaçmadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın siyasi ve askeri işlerden sorumlu Bakan Yardımcısı Clarke Cooper, Rusya'nın S-400 hava savunma sistemi pazarlama yaklaşımı ile Sovyetler Birliği'nin Kalaşnikov tüfeğiyle silah pazarını fethetmesini karşılaştırdı.

KALAŞNİKOV ÖRNEĞİ

Politico dergisinin haberine göre, Washington merkezli bir düşünce kuruluşu olan Meridian International Center'da konuşan Cooper, "AK-47'nin, Güneydoğu Asya'dan Afrika'ya kadar Sovyet destekli isyancı hareketlerin evrensel sembolü haline geldiği günden bu yana uzun bir yol kat edildi. Bugün Rusya, S-400 hava savunma füze sistemlerinin çeşitli versiyonlarını dünyaya dayatmak için çok çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Cooper, "Rusya, S-400 gibi sistemlerin hedefe odaklanmış pazarlaması sayesinde ve partnerlerimizin güvenlik kaygılarından yararlanarak onlara en gelişmiş savunma teknolojilerini sağlayarak hukuki ve teknolojik açında bize engeller yaratıyor" dedi.

ABD'nin, Soğuk Savaş'tan bu yana ilk kez silah pazarındaki üstünlüğünü kaybetmeye başladığını dile getiren Cooper, birçok ülkenin ABD ile savunma ve güvenlik alanındaki partnerliğe artık zaruret olarak değil seçenek olarak baktığını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?