İtalya resmen Amerikan donanmasının yeni savaş gemisini üretecek

1980'lerden itibaren fırkateynleri donanmanın envanterinden çıkaran ABD, küçük denizlerdeki etkinliğini artırmak ve donanmanın kabiliyetlerinde esneklik sağlamak için tekrar fırkateyn üretecek. ABD Donanması yeni nesil fırkateyn için Fincantieri tasarımını seçti

Amerika 01.05.2020, 08:25
İtalya resmen Amerikan donanmasının yeni savaş gemisini üretecek

ABD donanması, yeni nesil güdümlü füze fırkateynleri tasarlayıp inşa etmesi için Wisconsin merkezli bir şirketle anlaşma yaptı.  Wisconsin'in Marinette Marine tersanesinin kazandığı ihalede, donanma, "Avrupa çok amaçlı fırkateyn" in kısaltması olan Fincantieri'nin FREMM tasarımını seçti. Diğer tek gövdeli kıyı savaş gemilerini inşa etmek ve aynı zamanda Suudi Arabistan için fırkateyn bir versiyonunu inşa etmek için hazırlanan tersane, şimdi ABD Donanması gemi yapımında önemli bir oyuncu.

1980'lerden itibaren fırkateynleri donanmanın envanterinden çıkaran ABD, küçük denizlerdeki etkinliğini artırmak ve donanmanın kabiliyetlerinde esneklik sağlamak için yeniden fırkateyn üretecek. 

Donanmadan yapılan açıklamada, Marinette Marine şirketi ile "güdümlü füze fırkateynelerinin" tasarlanıp inşa edilmesi için sözleşme yapıldığı bildirildi. İlk gemi 2026 Temmuz'unda filoya, ikincisi ise yaklaşık üç ay sonra teslim edilecek.

İlk etapta 10 fırkateynin üretileceği belirtilen açıklamada, "Güdümlü Füze Fırkateynleri, hava harp, denizaltı savar, deniz ve elektronik harp gibi çok işlevli kabiliyetlere sahip olacak." denildi.

Bu fırkateynlerin özellikle Güçlendirilmiş Hava Gözlem Radarı (EASR) ve Aegis harp sistemleri ile teçhizatlandırılacağı ifade edilen açıklamada, alım planlarının 2017'de başladığı kaydedildi. 

 İlk gemi 2026 Temmuz'unda filoya, ikincisi ise yaklaşık üç ay sonra teslim edilmelidir.

Geçen hafta basına sızan ve Pentagon'un Amerikan donanmasının yapılanmasına ilişkin hazırladığı raporda, uçak gemilerinin sayısının düşürülmesi, insansız deniz araçları ve küçük savaş gemilerinin sayısının artırılması gerektiği önerilmişti.

Savunma Bakanı Mark Esper, uzun zamandır, uçak gemilerini Amerikan donanmasının ana omurgası olmaktan çıkarıp yerine daha ucuza mal edilebilecek gemileri donanmanın ana gücü haline getirmeyi hedeflediklerini ifade ediyordu.

Kaynak: AA, defencenews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?