Japon şirketten ABD'ye 'kölelik' özrü

Mitsubishi, 2. Dünya Savaşı'nda ABD'li esirleri madenlerde zorla çalıştırdığı için özür diledi

Japon şirketten ABD'ye 'kölelik' özrü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japonya’nın önemli şirketlerinden Mitsubishi, İkinci Dünya Savaşı'nda Amerikalı esirleri maden ocaklarında zorla çalıştırdığı için özür diledi.

BBC’de yer alan habere göre özür açıklamasını Los Angeles'taki Simon Wiesenthal Centre'da düzenlenen törende Mitsubishi'nin üst düzey yöneticilerinden Hikaru Kimarai yaptı. Kimarai 94 yaşındaki James Murphy adlı eski Amerikan askerinden ve diğer esirlerin ailelerinden özür dilediklerini açıkladı. Böylece ilk defa bir Japon şirketi esirlerden özür dilemiş oldu.

Mitsubishi, savaş esirlerine tazminat önermedi. Ancak özür esirlerin yakınları arasında memnunlukla karşılandı.

Mitsubishi'nin özür kararını Japonya hükümetinden bağımsız olarak aldığını belirten yetkililer, bunun 2'nci Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 70'nci yıl dönümü öncesi önemli bir jest olduğuna dikkat çekiyor. İkinci Dünya Savaşı, Ağustos 1945'te sona ermişti.

JAPON BAŞBAKAN ABD'DE PROTESTO EDİLMİŞTİ

Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin Mayıs'taki ABD ziyareti sırasında, bazı Koreli ve Çin kökenli Amerikalılar sokaklara dökülerek Japonya'ya atfedilen savaş suçlarını protesto etmişti.

Mitsubishi'nin 2'nci Dünya Savaşı sırasında dört maden ocağı vardı. Madenlerde binlerce Filipinli, Koreli ve Çinli esirin yanı sıra 500 kadar da Amerikalı esirin çalıştırıldığı belirtiliyor.

Japonya hükümeti esirlerden beş yıl önce özür dilemişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 08:45
banner53
YORUM EKLE

banner39