banner39

Kahn'ın kefalet isteği kabul edildi

Bir kadına cinsel saldırıyla suçlanan IMF eski başkanı Strauss-Kahn'ın, 1 milyon dolar kefaletle ev hapsine gönderilmesine karar verildi.

Amerika 20.05.2011, 02:09 20.05.2011, 07:36
Kahn'ın kefalet isteği kabul edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

New York'ta bir otel odasında otel görevlisi bir kadına cinsel saldırıyla suçlanan IMF eski başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın 1 milyon dolarlık kefalet isteği kabul edildi.

IMF eski başkanı Dominique Strauss-Kahn, New York'ta mahkemeye çıkarıldı.

Gri bir takım elbise giydiği gözlenen Kahn, mahkemeye getirilirken, kendisini bekleyen karısı Anne Sinclair ve kızının da aralarında bulunduğu destekçilerine gülümsedi.

Sinclair, gazetecilere hiçbir açıklama yapmadan adliyeye girdi. Savcılık, büyük jürinin Kahn'a resmi suçlama getirdiğini belirtti.

Duruşmanın başında Bölge Savcı Yardımcısı John McConnell, büyük jürinin, Kahn'a yönelik resmi iddianame düzenlenmesi için yeterince delil bulunduğu görüşünde olduğunu söyledi.

Savcı, "kendisine karşı önemli deliller var ve bunlar, soruşturma devam ettikçe giderek artıyor" görüşünü mahkemeye sundu.

IMF eski başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın avukatlarının kefaletle şartlı serbest kalma talebi mahkemece kabul edildi.

7 AYRI SUÇTAN YARGILANACAK, KELEPÇE İLE İZLENECEK

Kahn'ın, 1 milyon dolar kefaletle ev hapsine gönderilmesine karar verildi. 62 yaşındaki Kahn, Manhattan'da bir apartman dairesinde 24 saat ev hapsinde olacak. Elektronik kelepçe ile hareketleri izlenecek olan Kahn'ın yanında kendi yararı için devamlı olarak silahlı bir güvenlik memuru bulunacak, ayrıca 5 milyon dolarlık sigorta yaptıracak.

Savcılardan Cyrus Vance, Strauss-Kahn'ın cinsel saldırı ile ilgili 7 ayrı suçtan yargılanacağını belirtti.

YENİ DOSYALAR

Bu arada Kahn hakkındaki eski en az iki benzer dosya da polis tarafından yeniden incelemeye alındı.

Strauss-Kahn soruşturmasıyla ilgili polis kaynakları, Reuters'a, bu dosyalardan birinin, Kahn'ın 3 yıl önce, IMF ekonomisti Piroska Nagy ile ilişkisiyle ilgili olduğu bilgisini verdi.

IMF bu olayda Kahn'ın görevini kötüye kullanıp kullanmadığını soruşturmuştu. Kahn soruşturma makamıyla işbirliği yaparak, görevini kötüye kullanmadığını söylemiş, ancak Nagy, IMF adına soruşturmayı yürüten bir avukata yazdığı mektupta, Kahn'ın kendisine yönelik olarak birkaç kez, uygun olmayan tekliflerde bulunarak, görevini kötüye kullandığını, başkanlık pozisyonunu kendisine yaklaşmak için bir araç olarak kullandığını savunmuştu.

Manhattan'da görevli bir savcı da hafta başında, Kahn'ın geçmişte de benzer cinsel tacizlerde bulunduğuna dair iddialar olduğunu söylemiş, ancak ayrıntı vermemişti.

Bu suçlamaların, Kahn'ın Fransa'da 22 yaşındaki genç bir Fransız yazarla 2002'de geçtiği bildirilen olaylarla da ilgili olabileceği kaydedildi. Tristane Banon adlı yazar, 2007'deki açıklamasında, olay sırasında Kahn ile bir mücadele olduğunu, kendisinin Kahn'ı tekmelediğini, Kahn'ın da onun sutyeni ve pantolonunu çıkarmaya çalıştığını, yerde kavga ettiklerini söyledi.

Banon'un, Fransa Sosyalist Partisi üyesi ve Kahn'ın arkadaşı olan annesinin iknası sonucu Kahn hakkında suç duyurusunda bulunmadığı kaydedildi.

Ancak Banon'un avukatı David Koubbi, Reuters'a, New York'taki bu son olaydan sonra, Kahn hakkında suç duyurusunda bulunmayı düşündüklerini açıkladı.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?