banner39

Kaliforniya, Volkswagen'in planını kabul etmedi

ABD'nin Kaliforniya Eyaleti, Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in araçları geri çağırma planını kabul etmedi.

Amerika 13.01.2016, 11:33 13.01.2016, 11:33
Kaliforniya, Volkswagen'in planını kabul etmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin Kaliforniya Eyaleti Çevre Koruma Dairesi CARB, Alman otomobil üreticisi Volkswagen tarafından hazırlanan, hileli programlı araçların geri çağrılarak tamir edilmesi planını geri çevirdi.

CARB şefi Mary Nichols, Volkswagen'in egzoz kontrollerinde hile yaptığını ve bunu gizlemeye çalıştığını, hileli programı kullanmaya devam ettiğini ve ortaya çıktığında inkar ettiği yalanı söylemekle durumu daha da kötüleştirdiğini söyledi.

Böylece binlerce ton zararlı gazın havayı kirlettiğini ve Kaliforniya'daki insanların sağlığını tehlikeye soktuğunu ifade eden Nichols, planların yeterli olmadığını belirtti.

CARB tarafından yapılan bir açıklamada, Volkswagen'in mazotlu araçları geri çağırmak için yapacağı tekliflerle yine de bir şansının bulunduğu bildirildi.

Volkswagen'den yapılan açıklamada, sözkonusu geri çağırma planının geçen yıl Aralık ayında CARB'ye verildiğini, o zamandan beri CARB ile yapıcı görüşmeler gerçekleştirildiği belirtildi. Geçen hafta egzoz gazı skandalının ortadan kaldırılması için gerçekleştirilen buluşmanın bunlardan biri olduğu kaydedildi.

Volkswagen şefi Matthias Müller bugün Waşington'da Amerikan Çevre Koruma Dairesi EPA'nın Başkanı Gina McCarthy ile bir görüşme yapacak. EPA da Volkswagen tarafından, yaklaşık 580 bin mazotlu aracın egzoz gazı problemini ortadan kaldırmak için verilen teklifleri gözden geçiriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?