banner15

Kanada da IŞİD'e saldırı kararı aldı

Kanada Meclisi'nde pazartesi gününden beri tartışılan IŞİD tezkeresi kabul edildi

Kanada da IŞİD'e saldırı kararı aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada’nın, IŞİD’e karşı devam eden operasyonlara katılmasını öngören tezkere, Federal Meclis’te oylanarak kabul edildi.

Kanada Federal Meclisi’nde pazartesi günü başlayan ve dün gece geç saatlere dek süren müzakerelerin ardından oylama yapıldı. Oylamada tezkere, 134 hayır oyuna karşı 157 evet oyuyla kabul edildi.

“IŞİD SOYKIRIM YAPIYOR”

Tezkerenin kabulünden sonra yazılı bir açıklama yapan Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper, bu aşamaya kolay gelmediklerini ancak ortada Kanada, dünya ve insanlık için ciddi bir tehlike bulunduğunu belirtti.

IŞİD’in 2014 başından bu yana tarifi imkansız vahşetlere imza attığını kaydeden Harper, “IŞİD, Kuzey Irak’ta soykırım yapıyor. Biz de Irak halkının acılarını hafifletmek için, ABD’nin önderliğindeki bu harekata katılıyoruz. Kimsenin bu tehlikeyi hafife almaması gerekir. Biz Kanada olarak üzerimize düşeni yapacağız” ifadesini kullandı.

Kabul edilen tezkere ile Kanada, hava operasyonlarına, havada yakıt ikmali yapabilen 1 adet CC-150 Polaris tanker uçağı, 2 adet CP-140 Aurora gözetleme uçağı, 1 adet özel hava ikmal uçağı, 6 adet CF-18 savaş jeti ve tüm bu uçaklar için 600 kişilik mürettebat ve destek personelini ile katılacak. Kanada askeri birlik ve güçleri, bölgede herhangi bir kara harekatına katılmayacak ve tüm birlikler, 6 ay bu görevde kalacak. 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 08:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48