banner15

Kanada, halkı gözetlemek için 'arka kapı' derdinde...

Kanada hükümeti halk üzerindeki gözetim yetkilerini daha da genişletmek niyetinde ve bunu yakın zamanda hayata geçirecek gibi gözüküyor.

Kanada, halkı gözetlemek için 'arka kapı' derdinde...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada hükümeti bütün servisler için şifre çözme sistemleri, internet ve telefon servis sağlayıcılarının kayıt tutmalarını zorunlu hale getirilmesi ve en basit kullanıcının bile ulaşılabileceği arka kapılar istiyor. Geçen yıl bir önceki hükümet Bill C-51 adı verilen anti terörizm kanunu kapsamında polise ve haberalma teşkilatına geniş yetkiler tanımıştı.

News-republic'in haberine göre, Güvenlik İstihbaratı Servisi (CSIS) geçen sene kabul edilen kanunla beraber yetkilerini basit bilgi toplama işlemlerinin ötesine taşıyarak gizli polis haline geldi. Ülkede bulunan 17 servis Kanada vatandaşları hakkında medikal ya da finansal kayıtlarda dahil olmak üzere bir çok kişisel bilgiyi CSIS ile paylaşıyor.

Şifrelenmiş görüşmelerde bu kanunla beraber tarihe karışabilir. Hükümet yasal gücünü kullanarak istedikleri şeyler hakkında geri bildirim almayı amaçlıyor. Bunun da iki yolu var. Artık Kanada'da hizmet veren şirketler iki uçtan şifreli sisteme elveda diyecek ya da istendiği zaman iki uçtan şifreli görüşmeyi bypass edebilecek bir anahtar ile arka kapı oluşturacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 15:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48