banner39

Kanada istihbaratı da hükümet maillerini okuyor

Snowden'ın sızdırdığı bilgilerde, Kanada istihbaratı CSE'nin hükümet kurumlarına gönderilen günlük e-mailleri okuduğu ortaya çıktı.

Amerika 26.02.2015, 11:20 26.02.2015, 11:42
Kanada istihbaratı da hükümet maillerini okuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kanada televizyonu CBC'nin bildirdiğine göre Kanada istihbarat örgütü CSE, hükümetin değişik kurumlarına gönderilen vergi beyanı, milletvekillerine sorular ya da kimlik başvuruları gibi e-mailleri okuyor.

Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden'ın sızdırdığı bilgilere dayanılarak verilen haberde, 2010 yılında CSE'nin, her gün 400 binden fazla e-maili kaydederek okuduğu bildirildi.

Uzmanlar bugün de aynı şekilde CSE'nin yüzbinlerce resmi maili okumaya devam ettiğini düşünüyor. Kanada istihbaratının hükümet kurumlarına gelen e-mailleri, resmi kurumları dışardan gelecek haker saldırılarına karşı korumak için okuyormuş.

Aslında Kanada Anayasasına göre ülke sınırları içinde istihbarat örgütünün elektronik iletişimi takip ve kaydetmesi yasak. Ancak şu günlerde Kanada Parlamentosu karşı terör kanunlarını daha da sertleştirmek için çalışmalar yapıyor. Böylece polis ve istihbarat kurumlarına verilen yetkiler daha da artırılacak.

Snowden'ın sızdırdığı bilgilere dayanılarak Ocak ayında verilen haberlerde de Kanada istihbarat örgütü CSE'nin dünya genelinde her gün 15 milyon e-maili kaydederek okuduğu bildirilmişti.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?