banner39

Kanada'da dini gruplar yasağa karşı birleşti

Quebec'te dini sembol ve kıyafetlerin yasaklanmasını öngören yasa tasarısına karşı yarın tüm dini gruplar büyük bir eylem yapacak...

Amerika 13.09.2013, 08:47 13.09.2013, 08:47
Kanada'da dini gruplar yasağa karşı birleşti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada'nın Quebec eyaleti hükümetinin resmi kurum ve kuruluşlarda çalışanların, dini sembol ve giysileri yasaklayan kanun tasarısı, Montreal'de tüm inanç gruplarını bir araya getirdi. Montreal Müslümanlar Konseyi'nin yarın Emilie Gamelin Parkı'nda düzenleyeceği protestoya, şehirdeki tüm dini gruplar destek veriyor.

Montreal Müslümanlar Konseyi Başkanı Selam Elmenyavi, dün gün boyu yaptıkları toplantılarda Hristiyan, Yahudi, Sih ve diğer dini grupları protesto mitingine davet ettiklerini ve bu grupların yarınki eyleme katılacaklarını söyledi.

Eyleme, 20 binin üzerinde katılım beklediklerini belirten Elmenyavi, Müslümanların da diğer grupların zaman içinde düzenleyecekleri eylemlere katılacağını bildirdi.

Elmenyavi, "Tüm Quebec ve Kanada halkını, kurumsallaştırılmaya çalışılan bu ayrımcılığa ve uluslararası hukuk ile güvence altına alınmış en temel hak ve özgürlüğün ortadan kaldırılmasına karşı çıkmaya çağırıyoruz" dedi.

Montreal Türk Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Başkanı Mesut Koçak da Türk toplumu olarak yarınki mitinge katılacaklarını söyledi.

Koçak, "En temel insan haklarından birisi olan dini özgürlüklerin, Kanada gibi bir ülkede hele hele Quebec gibi bir eyalette ortadan kaldırılması aklımızdan bile geçmezken, hayata geçirilmeye çalışılıyor. Buna tepkisiz kalamayız" yorumunda bulundu.

ÜNİVERSİTE GAZETESİNDE İLGİNÇ İLAN

Öte yandan, dünyanın önde gelen üniversitelerinden Monttreal'deki McGill Üniversitesi'nin öğrenci gazetesi McGill Daily'de yer alan bir ilan da okuyucularına farklı mesajlar verdi.

Toronto merkezli Lakeridge Sağlık Hizmetleri isimli kuruluşun, McGill Daily'de yayımlanan ilanında, başörtülü bir doktor fotoğrafının yanına, Ontario eyaletindeki özgürlüklere atıfta bulunularak, "Kafanızda ne olduğu değil, içindekiler umurumuzda. Toronto'ya gelin ve bize katılın" çağrısı yer aldı.

Eyalet hükümetinin tasarısının yasalaşması ile Yahudilerin başındaki kipa, Sihlerin türbanı, Hristiyanların abartılı büyüklükte boyunlarına taktıkları haçları, Müslüman kadınların başörtüsü ya da peçeleri, parmaklara takılan Davut Yıldızı, haç ya da bir dini simgeleyen yüzükler ile kulaklara takılan küpeleri, kamuya ait iş yerlerinde çalışanlarca kullanılamayacak.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?