banner39

Kanada'da göçmen operasyonu

Kanada tarihinin en büyük kaçak göçmen operasyonunu gerçekleştirdi

Amerika 09.07.2011, 14:18 09.07.2011, 14:18
Kanada'da göçmen operasyonu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kanada polisi, Toronto'daki ülke tarihinin en büyük kaçak göçmen operasyonunda yüzlerce kişiyi gözaltına aldı.

Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP), Kanada Sınır Güvenliği Polisi (CBSA), Ontario Eyalet Polisi (OPP) ve Toronto yerel polisinin ortaklaşa başlattığı operasyonda, aralarında uluslararası bültenle aranan 1400 ve insanlığa karşı suç işleyen 50 savaş suçlusunun da bulunduğu yüzlerce kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Operasyon hakkından bilgi veren CBSA Toronto Bölge Müdürü Reg Williams, sayıları 20 bini bulan kaçaklardan yakalananların göçmen gözetim merkezlerine götürüldüklerini söyledi.

İşlemleri tamamlananların, arandıkları güvenlik makamlarına ya da geldikleri ülkelere gönderilmeye başlandığını kaydeden Williams şunları söyledi: "Bu kişilerin tamamı sığınmacı olarak Kanada'ya gelip, durumları uygun görülmediği halde kaçak olarak saklananlar. Aralarında Balkan, Baltık, Afrika ve Orta Amerika ülkelerinde gelip Kanada'da sığınmacı olmak isteyen 50 kadar savaş suçlusu da var. Operasyon, Toronto bölgesi tamamen taranıp temizleninceye kadar

Sığınma talepleri kabul edilmeyenlere Kanada'nın uçak bileti ve güvenlik görevlisi tahsis ettiğini hatırlatan Reg Williams, bu işlemler için her yıl 5 milyon Kanada Doları harcandığını

CBSA kayıtlarında bu tür 120 binin üzerinde dosya bulunduğuna dikkati çeken Williams, ilk etapta Toronto bölgesindeki 20 bin kaçak göçmen ile bunların arasından hukuksal açıdan tüm işlemleri tamamlanan 7 bin dosyanın muhataplarının yakalanarak sınırdışı edileceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?