Kanada'da Müslümanlardan sığınmacılara karşılama töreni

Kanada'ya giden Suriyeliler için Hamilton Camii'nde karşılama töreni düzenlendi

Kanada'da Müslümanlardan sığınmacılara karşılama töreni

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada’nın Hamilton kentine gelen Suriyeli sığınmacılar için Merkez Camii tarafından karşılama günü düzenlendi.

Yüzlerce Suriyeli sığınmacının katıldığı organizasyonda, Hamilton Merkez Camii imamı Seyyid Mesut Tora, sığınmacılara Arapça Kanada’daki hayata ilişkin bilgiler verdi.

Organizasyonda, yaklaşık 200 çocuk oyunlarla ve boyamalarla eğlenirken, anne-babaları da yeni hayatlarına ilişkin destek almanın mutluluğunu yaşadılar.

İmam Tora, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yeni gelen Suriyelileri, Peygamber Efendimizle Medine’ye göçen muhacir ile ensarın kucaklaşması gibi karşıladık. Bunu örnek aldık ve bugün de bunu hissettik" dedi.

Sığınmacıların her türlü ihtiyaç ve sıkıntılarına yardımcı olacaklarını dile getiren İmam Tora, cami içine açtıkları masalarda, katılımcıların kimlik ve ihtiyaç bilgilerini aldıklarını söyledi.

Tora, bu bilgilerle, şehirde yaşayan hayırseverlere ulaşıp, bağışlanacak malzemeleri ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaklarını anlatarak, Suriyeli mültecilerden camiye sıkça gelmelerini istedi.

Hamilton’a ailesiyle birlikte Türkiye’den giden tek Suriyeli olan İsam Cuma, Halep’te bombardıman başladığında önce köyüne kaçtıklarını belirterek, "Oraya da geldiler. Biz de Türkiye’ye sığındık. 2,5 senedir Gaziantep’teydik. İkiz çocuklarımın tedavisi için Kanada’ya geldik. Bizi bugün camiye getirdiler. Çok güzel şeyler anlattılar. Yüreğimizi serinlettiler. Mümin kardeşlerimiz bugün burada bizi bağırlarına bastı. Bir yitik gibi geldik buraya ama şimdi çok rahatladık" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2016, 10:15
banner53
YORUM EKLE

banner39