banner15

Kanada'da sığınmacı komitesi kuruldu

Kanada, kabul edilecek Suriyeli sığınmacılar için başkanlığını sağlık bakanının yaptığı bir komite kurdu

Kanada'da sığınmacı komitesi kuruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada, 2015 yılı sonuna kadar almayı kararlaştırdığı 25 bin Suriyeli sığınmacının koordinasyonu için bir komite kurdu.

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı John McCallum, yaptığı açıklamada, komitenin başkanlığını Sağlık Bakanı Jane Philpott, yardımcılığını Kültür Bakanı Melanie Joly’nin yapacağını duyurdu.

Komitede, Kamu Güvenliği Bakanı Ralph Goodale, Dışişleri Bakanı Stephen Dion, Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı John McCallum, Hazine Bakanı Scott Brison, Uluslararası Kalkınma Bakanı Marie-Claude Bibeau, Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan ile Demokratik Kurumlardan Sorumlu Devlet Bakanı ve ülkenin ilk Müslüman Bakanı olan Maryam Monsef de üye olarak yer aldı.

McCallum, ‘’Hükümet olarak sığınmacılar için elimizden geleni yapıyoruz. Kanada halkı da bu çabaya katkıda bulunmak ve bu trajediyi yaşayanlara sponsor olmak için gayret etmelidir. Bu bizim tarihi sorumluluğumuzdur’’ dedi.

İlk toplantısını bugün yapacak komite, ilk etapta 25 bin Suriyeli sığınmacının Kanada’ya intikalini organize edecek. Komite, sığınmacılar için kısılan bütçe kalemlerinin yeniden hayata geçirilmesini, gelecek sığınmacıların güvenlik taramalarının yapılmasını, sağlık başta olmak üzere diğer ihtiyaçlarının karşılanmasını koordine edecek.

Komite ayrıca, ülkeye getirilecek sığınmacılara harcanmak üzere 100 milyon dolarlık ilave bir bütçe ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği aracılığıyla Suriyeli sığınmacılara 100 milyon dolar yardım yapılmasını da organize ve koordine edecek.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 08:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35