banner15

Kanada'da sığınmacılara devlet yardımı kesiliyor

Kanada'da 25 bin Suriyeliye federal bütçeden bir yıl yapılması sözü verilen yardımlar, sürenin dolmasıyla sona ermeye başladı

Kanada'da sığınmacılara devlet yardımı kesiliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada'da hükümet tarafından ülkeye kabul edilen 25 bin Suriyeli için her ay ödenen devlet yardımı sona erdi.

Hükümetin Suriyeli ailelere bir yıl ödeme sözünü verdiği aylıklar, süresini dolduran aileler için kesilmeye başlandı.

Her aile için aylık ortalama bin 400 Kanada doları (3 bin 750 TL) olan ödemelerin ilk bölümünün süresi, Toronto'nun muhtelif bölgelerine yerleştirilen 5 bin 200 kişi için tamamlandı.

Suriyeli ailelerden, ülkeye getirildikleri tarihler esas alınarak bir yılı dolduranların ödemeleri de peyderpey kesilecek.

YARDIM KURULUŞLARI ENDİŞELİ

Mültecilere yapılan devlet yardımının kesilmesi, bu kişilere yardım eden gönüllü kuruluşları da endişelendirdi.

Merkezi Toronto'da bulunan Suriye Aktif Gönüllüleri adlı organizasyonun icra direktörü Sami Jifri, yaptığı açıklamada, "Bu insanlar henüz çalışarak hayatlarını kazanmaya hazır değiller. Bir işe ve gelire sahip olabilmeleri için İngilizce öğrenmeleri gerek. Bunun için de zamana ihtiyaçları var." ifadelerini kullandı.

Sığınmacılara yapılan devlet yardımının neredeyse tamamının kira, elektrik, su ve doğalgaz giderine harcandığına işaret eden yardım kuruluşu gönüllüleri, bu ailelerin gıda bankaları ile kilise ve camilerden yardım alarak yaşadıklarını belirtti.

Kanada'ya özel sponsorlukla gelen Suriyeli aileler ise kural gereği devlet yardımı alamıyor.

ARAPÇA BİLGİLENDİRME YAPILACAK

Öte yandan, ülkeye gelen sığınmacıların ihtiyaçları için yardımlarda bulunan Ontario Works adlı eyalet yardım programı temsilcileri de federal yardımları kesilen Suriyeli aileler için hazırlık yaptıklarını açıkladı.

Programın bağlı olduğu Ontario Toplum ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sözcüsü Kristen Tedesco, eyalet yönetiminin federal destek sona erdikten sonra uygulamalarda bir artışa hazırlandığını duyurdu.

Tedesco, bakanlığın sosyal yardıma ihtiyaç duyan mültecilere Arapça bilgilendirmede bulunacağını, verecekleri hizmet ve yardımların anlatılacağı temel bilgileri içeren broşürler ve tanıtım videosu hazırladıklarını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 08:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48