banner15

Kanada'da yerli kabilelerde toplu intihar girişimleri

Kanada'da yaşayan yerli kabilelerin ekonomik durumlarındaki yetersizlik, halkın toplu intihara meyletmesine sebep oldu. Hükümet bölgede acil durum ilan ederek tıbbi ve gıda yardımı gönderdi

Kanada'da yerli kabilelerde toplu intihar girişimleri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada'nın Ontario eyaletindeki 2 bin kişilik yerli kabilede, bir günde 11 kişi intihar girişiminde bulundu. Yaşanan gelişmeler sonrasında bölgede acil durum ilan edildi.

Olayın yaşandığı Attawapiskat kabilesinin şefi, son aylarda intihara kalkışanların sayısının çok arttığını açıkladı. Kanada Televizyonu CTV, Eylül ayından bu yana 100'den fazla kabile üyesinin intihar girişiminde bulunduğunu, 1 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Twitter'dan yazdığı mesajında durumun büyük üzüntü verici olduğunu ve yerli halkların yaşam standartlarını yükseltmek için çalışmaya devam edeceklerini belirtti. Kanada Sağlık Bakanlığı da bölgeye, aralarında iki psikoloğun da bulunduğu bir krizle mücadele ekibi gönderdi.

Kanada'nın batısında bulunan bir diğer yerli kabile de iki haftada 140 kişinin intihara kalkışması üzerine geçen ay hükümetten yardım talep etmişti.

Kanadalı yerliler arasında yoksulluk, uyuşturucu bağımlılığı ve tutukluluk oranı, nüfusun geri kalanından çok yüksek. Sayıları yaklaşık 1,4 milyonu bulan Kanadalı yerliler, ülke nüfusunun yüzde 4'ünü oluşturuyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2016, 12:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48