banner39

Kanada'da yerlilere yatılı okul işkencesi yapılmış

Kanada'da 150 bin kadar yerli çocuğun devlet okullarında yatılı olarak okurken kötü muameleye maruz kaldığı ortaya çıktı

Amerika 26.04.2013, 14:44 26.04.2013, 16:35
Kanada'da yerlilere yatılı okul işkencesi yapılmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kanada'daki yerlilerin çoğunun çocuklukları sırasında devlete ait bölge yatılı okullarına giderken cinsel istismar dahil birçok kötü muameleye maruz kaldığı ortaya çıktı.

Kanadalı yüzlerce yerli, başkent Montreal'de ülkede yaşadıkları sıkıntıları ortaya çıkarmak amacıyla kurulan Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu toplantısı için bir araya geldi.

Komisyon toplantısı sırasında Kanada'da yaklaşık 150 bin yerli çoçuğun ailelerinden ve kültürlerinden kopartılarak yatılı okullara konduğu, bu okullarda dayak ve cinsel istismara maruz kaldıkları dile getirildi.

Kanada'da yerliler için kurulan ilk yatılı okul 1870'lerde açıldı. Son okul ise 1996'da kapandı.

Bu okullarda yerlilerin kendi dillerini konuşmalarına izin verilmediği ve yerli çocukların Kanadalı ''beyaz'' akranlarının tersine aşırı kalabalık sınıflarda, yetersiz sağlık ve beslenme şartları altında yıllarca ''uygarlaştırıldıkları'' belirtiliyor.

Kanadalı yerliler ise uğradıkları haksızlıkların araştırılarak tarihe aktarılmasını istiyor.

Öte yandan, Kanadalı yerliler hak talebinde bulunadursun, Kanada Başbakanı Stephen Harper yerli karşıtı politikalar yürüten azılı bir yerli düşmanı.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?