banner15

Kanada'daki Somalililer Türkiye'ye müteşekkir

Türkiye'nin açlık ve kıtlık ile başbaşa olan Somali'ye başlattığı yardım kampanyasını Kanada'daki Somalililer sevinç ve memnuniyetle karşıladı.

Kanada'daki Somalililer Türkiye'ye müteşekkir

Kanada'daki Somali Toplumu İmamı Muhammed Ahmed, Somali'ye yardım kampanyası başlatan Türkiye'ye teşekkür ederek, Türkiye'nin girişimlerinin, Somali'deki sorunların çözümünü de beraberinde getirmesini umduklarını söyledi.

Türkiye'nin açlık ve kıtlık ile başbaşa olan Somali'ye başlattığı yardım kampanyasını Kanada'daki Somalililer sevinç ve memnuniyetle karşıladı. Somali Toplumu İmamı Ahmed, Türkiye'nin dünya siyasetinde artan etkisinin, Somali konusunda attığı adımlarda da kendisini hissettirdiğini belirterek, ''tüm dünyadaki müslümanlar, Türk Başbakanı Erdoğan'ı izliyor. Umarız Türkiye'nin girişimleri, Somali'deki sorunların çözümünü de beraberinde getirir'' dedi.

Somali Göçmen Yardım Merkezi Başkanı Mahad Yusuf da Türkiye'nin başlattığı yardım kampanyasının İslam ülkelerini de harekete geçirdiğini hatırlatarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi ile birlikte Somali'ye gideceği açıklamasanı ''duyabileceğimiz en güzel haber olarak nitelendirdi. Yusuf, ''tüm dünya liderleri Türk Başbakanı Erdoğan'ı örnek almalı'' diye konuştu.

Himilo Uluslararası Sivil Kalkınma Ajansı Başkanı Muhammed Ali Aden de, Somali'deki açlık ve savaşın 60 yıldır sürdüğünü ancak artık karşı konulamaz ve ezen bir hal aldığını vurguladı. ''Herkes yardım ettiğini söylüyor ama insanları yardım için Etiyopya ya da Kenya'ya çağırıyorlar'' diyen Aden, duygularını, ''Somali halkının kendi ülkelerinde, yaşadıkları yerde, köylerinde yardıma ihtiyacı var. Hal böyle iken Türkiye Somali'ye hem yardım gönderiyor hem de Türk Başbakanı ailesi ile birlikte Somali'ye gideceğini açıklıyor. Bu örnek alınması gereken karar'' şeklinde dile getirdi.
Somali toplumu üyeleri de yardımları için Türkiye'ye teşekkür etti.

 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 11:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35