banner15

Kanada'nın sığınmacı planı değişti

Daha önce yılbaşına kadar 25 bin Suriyeli sığınmacı alacağını açıklayan Kanada, bu süreyi Mart 2016'ya uzattı

Kanada'nın sığınmacı planı değişti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada’nın, kabul edeceğini duyurduğu Suriyeli sığınmacılarla ilgili planının detayları belli oldu.

Buna göre, daha önce kabulün yılbaşına kadar tamamlanacağı açıklanan 25 bin Suriyeli sığınmacı için süre 2016 yılı Mart ayı başı olarak değiştirildi.

Başkent Ottawa’da bir açıklama yapan Kanada Mülteci Komitesi üyesi bakanlar, hükümetin sığınmacı planına ilişkin bilgi verdi.

Mülteci Komitesi Başkanı Sağlık Bakanı Jane Philpott, yılbaşına kadar 10 bin Suriyeli sığınmacının Kanada’ya intikalinin tamamlanacağını söyledi. Philpott, geriye kalan 15 bin Suriyeli sığınmacının da 2016 yılının Mart ayı başına kadar alımının tamamlanacağını ifade etti.

Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı John McCallum da kabul edilecek sığınmacılar için Türkiye, Ürdün ve Lübnan hükümetleriyle çalıştıklarını söyledi. McCallum, alacakları sığınmacıların dinine bakmayacaklarını ifade ederek, önceliğin kadınlar, aileler, çocuklar, eş cinsel ve lezbiyen gibi grup üyelerinde olacağını duyurdu.

Bakan MacCallum, getirecekleri sığınmacıların BM Mülteci Ajansı ya da Türk hükümetinin kayıtlarına girmiş kişilerden seçileceğini bildirdi.

Kanada Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan de geçici olarak askeri üslere yerleştirilecek sığınmacılar için 6 bin yatağın hazır olduğunu kaydetti.

Sığınmacılardan sağlık ve güvenlik taramaları tamamlananlara, Kanada’ya gelmeden sürekli oturum kartları da verilecek. Getirilecek sığınmacılar, Ontario ve Quebec eyaletlerindeki 36 şehirde yerleştirilecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 07:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35