banner15

Kara Para: Trump ve Kazakistan

Financial Times gazetesi, Trump'ın Almatı eski valisi Victor Khrapunov’un kaçak parasını akladığını yazdı

Kara Para:  Trump ve Kazakistan

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Financial Times gazetesi ABD başkan adayı Donald Trump ve Kazakistan'ın Almatı şehri eski valisi Viktor Khrapunov arasında parasal bir bağlantı bulunduğunu iddia etti.

Gazetede yayınlanan “Dirty money: Trump and the Kazakh connection” başlıklı makalede, Donald Trump'ın uzun yıllar boyunca kendi mali imparatorluğunu himaye eden ilginç takım arkadaşları olduğu öne sürüldü. 

Trump adına iş yapan bu insanların arasında organize suça ya da hileli işlere karışanlar olduğu gibi Trump imparatorluğu için en büyük riskin gayrimenkul sektöründe kirli para aktarma olduğu belirtiliyor.

Gazetenin elde ettiği bazı banka belgeleri ve yazışmalar Trump'ın şirketinin Kazak işadamı ve Almatı eski valisi Victor Khrapunov ailesi ile olan ilişkilerini gösteriyor.

Şu anda İsviçre'de yaşayan eski vali Victor Khrapunov'a devlet arazilerini yasadışı tahsis ettiği suçlamaları ile ilgili olarak yolsuzluk suçundan ceza davası açılmıştı.

Khrapunov ise Kazak yetkililerin kendisini siyasi görüşleri sebebiyle hedef gösterdiğini söylüyor. Khrapunov rüşvet almak, suç örgütü kurmak, yetkiyi kötüye kullanmak ve dolandırıcılık suçlarından İnterpol aracılığıyla arananlar listesini alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2016, 09:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48