Kardeş Bush'un adayı Romney

ABD'de Cumhuriyetçi Parti ön seçimlerinda ABD'nin bir önceki başkanı George W. Bush'un kardeşi Jeb Bush, Mitt Romney'yi desteklediğini açıkladı.

Kardeş Bush'un adayı Romney

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin bir önceki başkanı George W. Bush'un kardeşi ve eski Florida Valisi Jeb Bush, Cumhuriyetçi başkan adaylarından Mitt Romney'ye desteğini açıkladı.

Bush, yaptığı açıklamada, Cumhuriyetçi Parti'yi, ABD Başkanı Barack Obama'nın seçimlerde yenilgiye uğratılması için eski Massachusetts Valisi Mitt Romney'nin arkasında birleşmeye çağırdı.

Partinin önde gelen isimlerinden biri olan ve şu ana kadar herhangi bir adayı desteklemekten kaçınan Bush, açıklamasında şunları kaydetti:

''Ön seçimler şu ana kadar 34 eyalette yapıldı ve şimdi artık Cumhuriyetçilerin Romney'nin arkasında birleşmelerinin zamanı. Büyük zorluklarla yüz yüze olduğumuz bu dönemde, ekonomiden anlayan, devlet düzenlemelerinin çare olmadığını bilen, girişimci kapitalizme inanan ve tüm Amerikalıların başarılı olma yolunda fırsatlara sahip olmasını sağlamak için çalışan bir lidere ihtiyacımız var.''

Bush'un açıklaması, Romney'nin dün kritik eyaletlerden Illinois'daki ön seçimi, en yakın rakibi eski Pennsylvania Senatörü Rick Santorum'un önünde rahatça galip getirerek, gelecek kasımda yapılacak ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olmaya bir adım daha yaklaşmasının bir gün sonrasında geldi.

Bazı Cumhuriyetçi Parti liderlerince, kendisinin ABD başkan adayı olması yönündeki talepleri daha önceden reddeden Jeb Bush'un şimdi Romney'ye desteğini açıklaması, parti liderlerinin artık geri planda durmaktan vazgeçerek Romney'ye destekte birleşmekte olduğunun işareti olabileceği yorumları yapılıyor.


Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 00:05
banner53
YORUM EKLE

banner39