banner39

Katliamları ile ünlü ABD Suriye'deki Kürtler için endişeliymiş

‘Kürtlerin Türkiye tarafından boğazlanmasını istemiyoruz’ ifadesini Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’dan sonra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da kullandı Pompeo'nun yaptığı bu yorumun Türkiye tarafından var olan en sert diplomatik dil ile protesto edilmesi ve tekzibinin talep edilmesi bekleniyor

Amerika 04.01.2019, 10:26
Katliamları ile ünlü ABD Suriye'deki Kürtler için endişeliymiş

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Amerikan NewsMax televizyonuna verdiği mülakatta, ABD'nin Suriye'den çekilme kararı konusunda açıklamalarda bulundu. 

ABD'nin Suriye'den çekileceğini yineleyen Pompeo, çekilme konusunda bir gecikme durumunun söz konusu olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine, "Başkan Suriye konusunda muğlak değil. Askerlerimiz oradan çıkacak. Başkan aynı zamanda, DEAŞ ile mücadeleye devam etmemiz gerektiğini ve Orta Doğu'da istikrar yaratacak şeyler yapmayı sağlamamız gerektiğini açık bir şekilde ortaya koydu. İran ile mücadele devam ediyor. Bunların hepsini yapacağız. Bu sonuçları elde etmeye devam edeceğiz. Bunları basitçe Amerikan kuvvetleri Suriye'den çıktığı bir zamanda yapacağız. Size bir takvim veremem. Düşmanlarımızın tam olarak ne zaman ayrılacağımızı bilmelerini istemiyorum." yanıtını verdi.

Suriye konusunda Trump'ın verdiği talimatlara değinen Bakan Pompeo, burada Türkiye'ye ilişkin skandal bir ifade kullandı. 

Pompeo, "Bunları tüm cephelerde yerine getireceğiz. Sadece çekilme değil, Başkan'ın ortaya koyduğu diğer tüm unsurlar: Türklerin Kürtleri katletmemelerini sağlamanın önemi, Suriye'de dini azınlıkların korunması; tüm bunlar, halen ABD'nin ortaya koyduğu misyonunun parçasıdır." diye konuştu. 

Pompeo'nun yaptığı bu yorumun Türkiye tarafından var olan en sert diplomatik dil ile protesto edilmesi ve tekzibinin talep edilmesi bekleniyor.

 "Erdoğan'la çalışmamız gereken çok alan var"

Sunucunun Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ilişkin "güvenilir bir ortak mı?" sorusuna yanıt veren Pompeo, "Türklerle üzerinde çalışmamız gereken çok şey var. NATO müttefikiler. Amerikalıların ilgilendiği ve Amerikalıların güvenliğini sağlayan şeylere oldukça destek oldukları yerler var." ifadesini kullandı.

Türkiye ile ilgili kaygı duydukları konuların da bulunduğunu savunan Pompeo, Türk yetkililerle görüşmelerin devam ettiğini belirtti. 

Önümüzdeki hafta Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in Türkiye'ye gideceğini hatırlatan Pompeo, "ABD için iyi sonuçlar elde etmek üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk yönetimi ile çalışmamız gereken çok alan var." değerlendirmesini yaptı. 

ABD'nin dünyadaki katliamları

250 yıllık tarihi yüzkarası olaylarla dolu olan ABD'nin soykırımla yokettiği Kızılderililer, gasp ettiği Meksika toprakları Japonya'ya attıkları iki atom bombası ile yüzbinlerce insanı öldürmesi tarih sahnesinde tüm gerçekliği ile duruyorken Vietnam, Afrika ve Irak'ta işledikleri toplu katliamlara ek olarak Afganistan'da hala "yanlışlıkla vurduk" açıklamaları ile yüzlerce Afgan sivili vurduğu biliniyor.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?