banner39

Kazak zanlılar Boston saldırısına katılmamış

Boston maratonu saldırısıyla ilgili gözaltına alınan Kazak zanlıların bombalama olayına karışmadıkları açıklandı

Amerika 03.05.2013, 11:26 03.05.2013, 11:35
Kazak zanlılar Boston saldırısına katılmamış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Boston Maratonu'na bombalı saldırı yaptığı gerekçesi ile polisin Sarnayev kardeşlerden Tamerlan'ı (26) ölü Cohar'ı (19) ise ağır yaralı ele geçirmesinden sonra olay ile ilgili hemen her gün yeni iddialar ekleniyor. 

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Boston Maratonu bombalama eylemini gerçekleştirdiği iddia edilen Cohar'a yardım ettiği gerekçesi ile gözaltına alınan Diyaz Kadirbayev ile Azamat Tazhayakov'un adaleti engelleme suçlaması ile polis tarafından tutuklandığını bildirdi. Bakanlık, "Vatandaşlarımızın Boston Maratonu'na bombalı saldırı yapma suçlaması ile tutuklanmadıklarının altını çizmek isteriz. Tutuklanmalarının gerekçesi delilleri ortadan kaldırmak." açıklamasını yaptı.

Diyaz Kadirbayev'in avukatı ise müvekkilinin suskunluğunu sürdürdüğünü zira henüz ne ile suçlandığını ve de bombalama olayı ile kendisinin nasıl ilişkilendirildiğini bilmediğini söyledi.

Azamat Tazhayakov'un avukatı da ise müvekkilinin olay ile ilişkilendirilmesi karşısında şok yaşadığını ve çok korktuğunu söyledi.

FBI gözaltına alınan üç zanlı hakkında delil toplamaya devam ederken mahkemeye çıkacakları 14 Mayıs öncesinde üç öğrencinin kefaletle salınmasına izin verilebileceği tahmin ediliyor.

FBI yetkililerinin iddiasına göre Cohar, Boston Maratonu bombalı saldırısından bir ay kadar önce Kadirbayev ile Tazhayakov'a nasıl bomba yapıldığını öğrendiğini söyledi. FBI ayrıca Cohar'ın saldırıdan sonra Kadirbayev'den saçlarını kısa kesmesini istediğini söylediğini açıkladı.

FBI 18 Nisan'da saldırının zanlısı olarak Cohar ve kardeşinin fotoğraflarının basına verilmesinin ardından Kadirbayev arkadaşına telefonu ile gönderdiği mesajında, "Zanlı sana benziyor" diye yazdığını kaydetti. Cohar'ın Kadirbayev'e cevaben ise "Odama gel ve ne istiyorsan al" şeklinde karşılık verdiği kaydedildi.

FBI, gözaltına alınan üç öğrencinin Cohar'ın odasına giderek sırt çantasındaki içi boşaltılmış havai fişekleri çantasından boşaltmaya yardım ettiklerini yeminli ifadelerinde söylediklerini aktardı. FBI ayrıca Kadirbayev'in Cohar'ın bombalı saldırıya katıldığını çantasındaki boş havai fişekleri boşalttığı zaman anladığını da itiraf ettiğini söyledi.

Massachusetts Savcılığı Kadirbayev ile Tazhayakov'un suç delillerini örtbas etmek ve adaleti engellemek suçlamasıyla tutuklanmalarını isteyeceği belirtiliyor. Savcılık, gözaltına alınan 3. şahıs olan Phillipos'un ise kolluk güçlerine yalan söylemekle suçlandığı kaydedildi.

Kadirbayev ile Tazhayakov için savcılığın en fazla 5 yıl hapis ile 250 bin dolar ceza isteyeceği belirtiliyor. Phillipos için ise savcılık makamı en fazla 8 sene ile 250 bin dolar talep edeceği kaydediliyor.

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?