banner15

KCK davası ABD'ye uzandı!

Diyarbakır'da yaşayan ABD vatandaşı Gazeteci Jake Richard Hess hakkında ajanlık ve provokasyon suçlamalarıyla KCK kapsamında dava açıldı

KCK davası ABD'ye uzandı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngilizce öğretmenliği yapmak için geldiği Türkiye’den sınır dışı edilen ABD’li serbest gazeteci Jake Richard Hess hakkında iddianame hazırlandı. Diyarbakır'da gözaltına alındıktan sonra sınırdışı edilen Hess için savcı 15 yıl hapis cezası talep etti.

Fırat Haber Ajansı'nın haberine göre Diyarbakır savcısı ABD vatandaşı Jake Richard Hess’i de KCK davasına dahil etti. Ağustos 2010’da Diyarbakır’da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Hess’in peşini bırakmayan savcı 200 sayfalık bir iddianame hazırladı.

Diyarbakır Özel yetkili Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada Hess’in iyi derecede Kürtçe ve Türkçe bildiği bölgedeki her türlü gelişmeyi raporlar halinde İngiltere, ABD, Almanya'ya gönderdiği iddia edildi. Hess’e yöneltilen bir başka suçlama ise koruculuk sisteminin bölge halkına zarar verdiği şeklinde röportajlar yapmak, koruculuğun kaldırılması için Avrupa'da kamuoyu oluşturmak.

İddianamede Kongra Gel ve KCK yöneticileriyle görüştüğü önü sürülen Hess’in KCK'yla ilgili temin ettiği bilgi ve belgeleri ABD'de bulunan bazı makamlara gönderdiği belirtildi. Ancak iddianamedeki bazı ifadeler ise oldukça ilginç. Türkiye içinden ve dışından Hess'e "ajancığım" şeklinde hitap edildiği öne sürüldü.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 11:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35