banner39

K.Dakota'da kitlesel Kızılderili gözaltısı başladı

ABD polisi, Kuzey Dakota'da arazilerinden geçecek petrol boru hattının inşaatını sularını kirleteceği için protesto eden 146 Kızılderiliyi tutukladı

Amerika 28.10.2016, 11:57 28.10.2016, 12:25
K.Dakota'da kitlesel Kızılderili gözaltısı başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerika'nın Kuzey Dakota eyaletinde arazilerinden geçecek olan boru hattının inşaatını protesto eden Kızılderilerden 141 kişi gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Bölgede ABD polisinin kitlesel gözaltıları artıyor.

Boru hattı inşasını engellemek isteyen Kızılderili göstericilere biber gazı ve zırhlı araçlarla müdahale edilmesi bölgede yeni bir dönemi başlattı.

Morton kasabası şerifi Kyle Kirchmeiner, "protesto gösterilerinin barışçıl yapıldığı müddetçe insanların özgürce konuşma hakları olduğunu belirterek yasal çerçevede yapıldığı sürece polisin müdahale etmesi yanlış" dedi.

Kasaba şerife bu sözleri söylediği esnada, polisin yaşlı silahsız bir kadına saldırısı da fotoğraflara yansıdı.

 

ABD, Kuzey Dakota'da yaşayan Sioux Kabilesi üyeleri, kutsal alanları olan "Standing Rock (Dağında)" petrol aranmasına karşı barışçıl gösterilere devam edeceğini açıkladı. Standing Rock Sioux kabilesi başkanı Dave Archambault yaptığı açıklamada, "Biz defalarca kolluk kuvvetlerinin orantısız güç kullandığına şahit olduk" dedi.

Arazi kısa zaman önce boru hattı geliştirme şirketi Energy Transfer tarafından satın alındı.Teksas merkezli boru şirketi 3 milyar 800 milyon dolarlık boru hattının çoğunun tamamlandığını öne sürdü.Gösteriye bölgedeki 90'dan fazla Kızılderili kabile katılıyor.

Morton ilçesi kolluk kuvvetlerinin göstericilerle arasında büyüyen çatışmalarda çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.

Nisan ayından bu yana yapılan protestolar dün polis tarafından biber gazı ve zırhlı araçlarla müdahalesi ile gerginlik yükseldi. Kitlesel gözaltıların başlaması bölgede gerginliğin daha da artacağı endişesini doğurdu.

Geçen ay 'democracynow' programının sunucusu Amy Goodman da Kuzey Dakota boru hattı ile ilgili yaptığı haber sebebiyle gözaltına alınmıştı. 

Boru hattı Kuzey Dakota, Güney Dakota, Lowa ve Illinois'in içinden geçiyor. Proje ile Kuzey Dakota ile Illinois eyaletlerinin boru hatları birbirine bağlanmış olacak. Kuzey Dakota’da üretilen günlük petrol böylece güney eyaletlere iletilecek ve orada var olan boru hatları ile ihracat yapılan Meksika Körfezi’ne taşınabilecek. Boru hattı günde yaklaşık 500 bin varil petrol taşıyacak. Boru hattı başta Standing Rocks olmak üzere yerli halklara ait birçok toprak üzerinden ve kutsal kabul ettikleri sulardan ve mezarlıklardan geçiyor. 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?