banner39

Kerry: ABD Ukrayna'daki barışın garantörü olacaktır

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Rusya ile doğudaki ayrılıkçıların, üstlendikleri sorumlulukları yerine getirmesi durumunda ABD, Ukrayna'daki barışın garantörü olacaktır" dedi.

Amerika 05.02.2015, 22:35 05.02.2015, 22:48
Kerry: ABD Ukrayna'daki barışın garantörü olacaktır

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ukrayna'daki temasları çerçevesinde Başbakan Arseniy Yatsenyuk ile bir araya geldi.

Kerry, basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, ABD ve Ukrayna ile Avrupalı ortaklarının, Rusya ile zıtlaşmanın devam etmesini istemediğini söyledi.

Rusya'nın ve doğudaki ayrılıkçıların üstlendikleri sorumlulukları yerine getirmeleri ve gerçek ateşkesin sağlanması, ağır silahların ve yabancı askerlerin geri çekilmesi, rehineleri serbest bırakması, Ukrayna'nın sınırlarına ve egemenliğine saygı göstermesi gerektiğini kaydederek, "Bunların sağlanması durumunda, ABD bu barışın garantörü olur" dedi.

Ukrayna'nın, doğu bölgelerine daha fazla özerkliği sağlayacak özel statünün verilmesi konusunda belirli sorumlulukları üstlendiğine dikkati çeken Kerry, Ukrayna'nın dile getirdiği özel statü, anayasal reformlar ve doğuda yerel seçimlerin yapılması konusunun hala geçerli olduğunu söyledi.

Kerry, bu çerçevede yapılacak görüşmelerin Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü, sınırlarının dokunulmazlığını ve yetkilerin yerel yönetime verilmesini öngören reformların yapılmasını da öngördüğünü kaydetti.

Kerry, "Biz, bölgeyi Ukrayna'dan ayırmadan, kendini ayrılıkçı diyenlerin gereken haklarının temin edilmesi için görüşmelere hazırız. Ukrayna hükümeti de, doğu bölgelerinin özel statü alabileceğini dile getirdi. Biz de, bunun için buradayız. Biz, (Rusya ile) birlikte çalışamaya hazırız, ancak buna ateşkesin sağlanmasıyla başlanmalıdır" diye konuştu.

Kerry, ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Ukrayna'nın doğusundaki krizin çözümüne ilişkin bir öneri ele aldıklarını ve doğuda barışın sağlanması için kendi tekliflerini de hazırladıklarını dile getirdi.

Ukrayna'nın doğudaki krizin barışçıl yolla çözülmesine ilişkin konuyu Münih'teki konferansta da devam ettireceklerini vurgulayan Kerry, tüm çabalarının yasal inisiyatifler çerçevesinde krizi çözmeye yönelik olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü