Kerry, Çin'den destek istedi

Çin Dışişleri Bakanı Vang ile bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye’nin kimyasal silahlarına yönelik çözüm konusunda Çin’in BM’de daha “yapıcı” bir rol üstlenmesi gerektiğini söyledi.

Kerry, Çin'den destek istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile bir araya geldi. İki bakan, görüşme öncesinde Dışişleri Bakanlığında açıklama yaptı. Kerry, ABD Başkanı Barack Obama’nın, Çin’in barışçıl yükselişinin devamını memnuniyetle karşıladıklarını düzenli olarak belirttiğini hatırlatarak, Çin ile büyüyen ortaklık ve refahı sadece Asya-Pasifik için değil dünya için yararlı bulduklarını kaydetti.

Obama’nın, ABD’nin Asya’daki çıkarlarını ve yatırımlarını dengelemeye dönük taahhüdüne yönelik çabaların önemli parçalarından birini Çin ile güçlü ortaklığın oluşturduğunu belirten Kerry, Pasifik ülkesi olarak Pasifik ortaklığını çok ciddiye aldıklarını dile getirdi. Kerry, bölgedeki ABD varlığını geliştirmeye devam edeceklerini ve ortaklarıyla bölgenin barış ve refahı için çalışacaklarını vurguladı.

 Kerry, ABD ve Çin'in, birbirlerini stratejik rakipler olarak görmekten kaçınması gerektiğinin farkında olduklarını ifade ederek, Çin ile son yıllarda gelişen ilişkilerden örnekler verdi. 

Bugün Wang ile Suriye konusunu ele alacaklarını ifade eden Kerry, iki ülkenin Suriye rejiminin kimyasal silah kullanımına uluslararası toplumun yanıtı noktasında farklı görüşe sahip olduğunu hatırlatarak, Kuzey Kore konusunu da ele alacaklarını ve Kuzey Kore’nin nükleer meselesi ve Kore yarımarasının nükleer silahlardan arındırılması hedeflerini başarmada Çin’in özel bir rol oynadığını kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang da bu yılın yeni ilerlemeler katetmede iki ülke için önemli bir yıl olduğunu söyledi.

İki ülke ilişkilerinde güçlü biçimde yükselen bir eğilim olduğunu belirten Vang, ABD ve Çin’in özel işbirliğiyle somut adımlar atması ve karşılıklı kazanma ve saygıya dayanan, çatışmaların olmadığı yeni bir “büyük ülkeler modeli ilişkiler” inşa etmek istediklerini bildirdi.

Vang, Kerry ile Suriye, Kore yarımadası, iklim değişikliği ve siber güvenlik gibi konularda “açık fikirli” bir görüşme yapmaya hazır olduklarını da dile getirdi.

ABD ile Rusya’nın yaptığı çerçeve anlaşmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Vang, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün bu karara ilişkin anlaşmaya gitmesi, BM Güvenlik Konseyi’nin de bu kararı tanıyıp desteklemesi gerektiğini söyledi ve Suriye’deki sorunun siyasi yollarda çözülmesi gerektiğini bildirdi.

Vang, Kore yarımadasının nükleerden arındırılmasının da hem Çin hem de ABD’nin çıkarına olduğunu ifade etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 01:43
banner53
YORUM EKLE

banner39