banner15

Kerry, gerilen Bağdat-Erbil ilişkileri için Irak'ta

ABD Dışişleri Bakanı, Körfez İşbirliği Konseyi üyeleri ile Bahreyn'de yaptığı görüşmelerin ardından Irak'a sürpriz ziyaret gerçekleştirdi. Kerry'nin, İran ve ABD destekli Irak hükümeti ile bölgesel Kürt yönetimi arasında arabuluculuk yapmak üzere Bağdat'a gittiği belirtiliyor

Kerry, gerilen Bağdat-Erbil ilişkileri için Irak'ta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD tehdidinin arttığı Irak'a sürpriz bir ziyarette bulunarak Irak Başbakanı ile Bağdat'ta bir görüşme yaptı. Kerry, Bağdat'ın devam eden güvenlik, ekonomik ve siyasi mücadelesine destek vermek için Amerika'nın takviye yapmaya hazır olduğunu söyledi. Kerry'nin Bağdat'ı ziyareti önemli, hem Başbakan Abadi'nin kabine değişikliği yapmasına hem Musul operasyonuna denk geliyor.

Kerry, Başbakan Haydar el-İbadi'nin yanısıra Irak Dışişleri Bakanı Ibrahim al-Caferi ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile de görüştü. Son görüşme, Kerry'nin ziyaretini daha da kritik kılıyor. Çünkü görüşmede, Neçirvan Barzani'nin yanısıra, Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin ve Sefin Dizayi de bulunuyordu.

KÜRT HEYET KABİNE PAZARLIĞINDA

Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, Rudaw'a yaptığı açıklamada, Bağdat’a gitmelerinin temel nedeninin Kerry ile temaslar olduğunu söyledi. Dizayi, Barzani’nin ABD Dışileri Bakanı’na, IŞİD’le savaşta Peşmerge Güçleri’nin öncülük etmeyi sürdürdüğünü ve örgütün Kürdistan Bölgesi için bugün de ciddi bir tehdit olduğunu anlattığını da aktardı.

Hükümet Sözcüsü, Başbakan’ın temaslar sırasında sadeec Musul kent merkezinin değil, tüm Ninova vilayetinin operasyon konusu yapılması gerektiğini ifade ettiğini de iletti.

Kürt heyet aynı zamanda , Irak Başbakanı Haydar Abadi ile görüşmesinde, yeni kabinede yer alacak Kürt bakanları kendi başına belirlememesini istediklerini de belirtti. 

KERRY IŞİD İLE MÜCADELEYİ GÖRÜŞTÜ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, siyasi olarak güç durumdaki Irak Başbakanına destek vermek için Irak'ı yaptığı ziyaret ile ilgili ABD Dışişler Bakanlığı sözcüsü John Kirby, yaptığı açıklamada "Kerry, güvenlik, ekonomik ve politik sorunlar hakkında görüşmelerde bulunarak Irak hükümetine destek verecek" ifadesini kullandı 

Kirby, 2014 yılından bu yana Irak'ı ilk kez ziyaret eden Kerry için "ABD öncülüğündeki IŞİD'le mücadele konuları görüşülecek" açıklamasında da bulundu.

ABD koolisyonu IŞİD'e karşı hava saldırıları düzenlerken bir yandan da Irak güçlerine silah ve eğitim desteği veriyor.

2004 yılındaki ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin Irak’a müdahalesinden bu yana ABD öncülüğündeki birliklere karşı çıkan Şii lider Mukteda Sadr'ın ülkede reform için geçtiğimiz günlerde başlattığı eylemler sonrasında İbadi meclise yeni aday isimleri sunmuştu.

KERRY'DEN İRAN'A "SAVAŞI SONA ERDİR" ÇAĞRISI

Kerry, Irak'taki siyasi çekişmeler sırasında IŞİD'le mücadelenin gözden kaçırılmaması gerektiğini söyledi. Kerry, Yemen ve Suriye'de karşıt grupları destekleyen İran'a savaşı sona erdirmek için çağrıda bulundu.

ABD Başkanı Obama bu hafta başı yaptığı açıklamada IŞİD'in yok edilmesinin "öncelikli" meseleleri olduğunu söylemişti.

Kerry, Bahreyn'de Irak, Yemen ve Suriye'deki gelişmeleri Körfez Dışişleri Bakanları ile görüştükten hemen sonra Bağdat'a geçmesi arabuluculuk yaptığı iddialarını doğrular nitelikte.

Kerry, ABD - Körfez İşbirliği Konseyi üyeleri dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere dün Bahreyn'e gelmişti. Bu toplantı, 21 Nisan'da Riyad'da düzenlenecek Körfez-Amerikan Zirvesi'ne hazırlık toplantısı olma niteliği taşıyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2016, 12:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48