Kerry, İran'la anlaşmayı ümit ediyor

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, İran'la bir anlaşma sağlayacaklarını ümid ediyor. ABD'deki İsrail lobisi ise İran'la bir anlaşmanın gereksiz olduğunu, tam tersine yaptırımların artırılması gerektiğini düşünüyor

Kerry, İran'la anlaşmayı ümit ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran ve batı ülkeleri arasındaki görüşmeler konusunda bir açıklama yapan ABD devlet bakanı John Kerry, birkaç ay içerisinde nükleer program üzerinde anlaşmaya varacaklarını ümit ettiğini söyledi.

ABD, İngiltere, Rusya, Fransa, Çin ve Almanya ile İran, arasında haftasonu Cenevre'de yapılan görüşmelerde anlaşmaya çok yaklaşıldığını belirten Kerry, yılllardır yaşanan gerginliği tamamen yok etmeyi amaçlayan görüşmelerin 20 Kasım’da yeniden devam edeceğini ifade etti.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde konuşan John Kerry ‘Herhangi bir anlaşma için acele etmiyoruz. Diplomasi yoluyla sorumluluğumuzun hakkını vererek bir anlaşma peşindeyiz" dedi.

"Başkanımız Barack Obama bölgede bulunan BAE ve Suudi Arabistan gibi müttefiklerini dışarıda gelen tehditler karşı korumaya devam edecek" diye konuşan Kerry, müzakerelerden rahatsız olduğu iddia edilen devletleri rahatlamak amaçlı açıklamalarda bulundu.

Müzakereler devam ederken, ABD’de bulunan İsrail lobisi İran’a uygulanan ambargoları arttırmanın yollarını arıyor. Fakat Senato, Kerry'nin Ortadoğu turun devam ederken yeni bir adım atma niyetinde değil.

Amerika-İsrail Kamu İlişkiler Komitesi başta olmak üzere, bazı ABD’li Yahudi lobi gruplar ambargoları arttırmak için bazı milletvekillerini yanına çekmekte başarılı oldu. Bazı milletvekilleri, Kerry döndüğü gibi onu eleştirmek için şimdiden hazırlıklara başladı.

İsrail lobi grup başkanı Abraham Foxman Pazartesi günü Beyaz Saray yetkilileriyle görüştükten sonra "Artık İran'a uygulanan ambargoları arttırmaktan başka seçeneğimiz kalmadı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2013, 17:17
banner53
YORUM EKLE

banner39