banner15

Kerry: IŞİD'i bitirmek için Suriye'deki savaş bitmeli

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "IŞİD'i yenilgiye uğratmak için Suriye'deki savaşı sona erdirmemiz gerekiyor" dedi

Kerry: IŞİD'i bitirmek için Suriye'deki savaş bitmeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, merkezi Washington'da bulunan düşünce kuruluşu Carnegie Endowment for International Peace'de düzenlenen "ABD'nin Ortadoğu Politikası" konulu konferansta konuştu.

Suriye'deki iç savaşa değinen Kerry, "Esad giderse yerine IŞİD'in geleceği" şeklindeki görüşleri eleştirdi. Suriye'de iki uçlu bir yaklaşım izlediklerini belirten Kerry, bunları, "IŞİD'e karşı saldırıların yoğunlaştırılması ve iç savaşı sona erdirmeye yönelik siyasal çabalar" olarak tanımladı.

Kerry, Suriye'de barışın sağlanması için Esad hükümetinin de IŞİD'in de gitmesi gerektiğini belirterek, "IŞİD'i yenilgiye uğratmak için Suriye'deki savaşı bitirmemiz gerekiyor" ifadesini kullandı.

Kerry, IŞİD'e karşı düzenledikleri hava saldırılarını artıracaklarını ve örgütü Suriye'nin Türkiye sınırları boyunca kontrol ettiği son alan olan 112 kilometrelik uzantının dışına atmaya çalışacaklarını kaydetti.

Filistin-İsrail meselesine de değinen Kerry, "güçlü güvenlik korumaları dahilinde iki devletli çözümün tek uygulanabilir alternatif" olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 08:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35